دسته
برندگان دومین رقابت وبلاگ نویسان تبیانی
لينكدوني
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 390506
تعداد نوشته ها : 362
تعداد نظرات : 42
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی موارد مهم و قانونی تبلیغات انتخاباتی کاندیداها در رسانه‌ها را به همه مدیران مسئول نشریات و خبرگزاری‌ها یادآوری و اعلام کرد.

به گزارش را سخون به نقل از روابط عمومی معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی ارشاد، یادآوری این موارد قانونی که رعایت آن‌ها ضروری است در آستانه آغاز زمان تبلیغات کاندیداها، به منظور ارتقای کیفیت فعالیت آزاد مطبوعات در جریان سالم انتخابات و پیشگیری از وقوع تعارضاتی است که احتمال دارد موجب خدشه بر فعالیت رسانه‏ای یا حقوق اشخاص و نامزدهای انتخابات شود، است.
بر این اساس مواردی که برگرفته از فصل تبلیغات قانون انتخابات ریاست جمهوری است به شرح زیر به اطلاع می‌رسد:
ماده 68 – انجام هرگونه فعالیت تبلیغاتی از تاریخ اعلام رسمی اسامی نامزدها له یا علیه نامزدهای ریاست جمهوری از میز خطابه نماز جمعه و یا هر وسیله دیگری که جنبه رسمی و دولتی دارد و فعالیت کارمندان در ساعات اداری و همچنین استفاده از وسایل و سایر امکانات وزارتخانه‏ها و ادارات، شرکت‌های دولتی و مؤسسات وابسته به دولت و نهادها و مؤسساتی که از بودجه عمومی(به هر مقدار) استفاده می‏کنند و همچنین در اختیار گذاشتن وسایل و امکانات مزبور ممنوع بوده و مرتکب، مجرم شناخته می‏شود.
تبصره 1 – مؤسسات و نهادهایی که دارایی آنان از اموال عمومی است، همانند بنیاد مستضعفان، مشمول ماده فوق است.
تبصره 2 – ادارات و سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی و نهادها و اعضای آن‌ها با ذکر سمت خود حق ندارند له و علیه هیچ‌یک از نامزدهای انتخاباتی اعلامیه، اطلاعیه، پلاکارد بدهند.
ماده 74 – مطبوعات و نشریات حق ندارند از سه روز قبل از اخذ رأی، آگهی یا مطالبی علیه نامزدهای انتخاباتی درج کنند یا مطلبی بنویسند که دال بر انصراف گروه یا اشخاصی از نامزدهای معین باشد و در هر صورت نامزدها حق دارند پاسخ خود را ظرف 18 ساعت پس از انتشار بوسیله وزارت کشور به روزنامه مزبور بدهند و روزنامه مکلف به چاپ فوری آن قبل از زمان ممنوعیت طبق قانون مطبوعات است.
در صورتی که آن نشریه قبل از ساعات ممنوعیت تبلیغاتی منتشر نشود مسئول آن باید با هزینه خود پاسخ نامزد را به روزنامه یا مجله‏ای که در غیرمدت ممنوعیت چاپ می‏شود ارسال دارد و آن نشریه مکلف به درج آن در نخستین چاپ نشریه خواهد بود. انتشار این‌گونه مطالب در غیر مطبوعات نیز در مدت سه روز قبل از روز اخذ رأی ممنوع است و نامزد معترض حق دارد در زمان قبل از ممنوعیت تبلیغات، نظر خود را منتشر کند.
ماده 75 – در صورت درخواست کتبی و رسمی اشخاص حقیقی و حقوقی، چاپخانه آگهی تبلیغاتی انتخاباتی را چاپ خواهد کرد.
ماده 76 – ذیل آگهی‌های تبلیغاتی چاپی باید نام و نشانی دقیق چاپخانه و تاریخ چاپ درج شده باشد.
ماده 77 – مسئولان چاپخانه‏ها موظف‏ هستند 4 نسخه از هر یک از اوراق تبلیغات انتخاباتی را بلافاصله پس از چاپ، همراه با یک نسخه از درخواست رسمی تقاضا‌کنندگان جهت ضبط در پرونده سریعاً به وزارت کشور و شورای نگهبان ارسال دارند.
تبصره (1) قانون اصلاح ماده واحده الحاقی به قانون انتخابات مصوب 6/5/70 مجلس شورای اسلامی مصوب 27/12/70: اعلام نظر شخصیت‏ها در تأیید کاندیداها به شرطی مجاز است که بدون ذکر عنوان و مسئولیت آن‌ها باشد و مدرک کتبی مربوط به امضای آنان تسلیم هیئت اجرایی انتخابات شده باشد.
همچنین سایر موارد حقوقی و حرفه‏ای (برگرفته از قانون مطبوعات) از قرار زیر است:
1 – از انتشار اخبار، گزارش‏ها و مطالب محرمانه یا اسناد و مدارک اداری غیرقابل انتشار پرهیز شود.
2 – انتشار اخبار و مطالبی که به ایجاد اختلاف مابین اقشار جامعه منجر شود، به ویژه از طریق طرح مسائل قومی و نژادی ممنوع است.
3 – هرگونه افترا و توهین به مقامات، نهادها، ارگان‌ها و اشخاص حقیقی و حقوقی اگرچه از طریق انتشار عکس و کاریکاتور باشد ممنوع است.
4 – پخش شایعات و مطالب خلاف واقع و یا تحریف مطالب دیگران ممنوع است.
5 – استفاده ابزاری از افراد اعم از زن و مرد در تصاویر و محتوا ممنوع است.
6 – مطبوعات باید در انتشار اخبار و مطالب از منابع معتبر استفاده کنند و مسئولیت پاسخگویی استفاده از منابع غیررسمی یا غیرمعتبر (چاپی یا اینترنتی) بر عهده مدیران مسئول است.
7 – توصیه می‏شود مطبوعات پیش از زمان رسمی و قانونی مجاز برای تبلیغات، جهت نقل اخبار و مطالب پیرامون داوطلبان کاندیداتوری ریاست جمهوری از تعابیری نظیر«کاندیدای احتمالی» و «فعال سیاسی» استفاده کنند، یا عنوان مسئولیت یا دیگر عناوین قابل استناد شخص مورد نظر را ذکر کنند
يکشنبه بیست و هفتم 2 1388

تصور عمومى در جامعه این است که رئیس جمهور پس از انتخاب از سوى مردم بى درنگ در مقام خـود قـرار مى گیرد و کارش را آغازمى کند. اما واقعیت از نظر قانون چیز دیگرى است . به موجب بـنـد 9 اصل 110 قانون اساسى ، امضاى حکم ریاست جمهورى (تنفیذ) پس از انتخاب مردم با مقام رهبرى است . همچنین بر اساس ماده یک قانون انتخابات ریاست جمهورى ، آغاز رسمى کار رئیس جـمهور پس از امضاى حکم توسط رهبرى است . افزون بر این ، رئیس جمهور منتخب مردم پس از تنفیذ حکمش باید در مجلس شوراى اسلامى حضور یابد و در جلسه اى با حضور نمایندگان مردم ، رئیس قوه قضائیه ، اعضاى شوراى نگهبان و دیگر مقام هاى رسمى کشور سوگند یادکند. بـه مـوجب اصل 114 قانون اساسى جمهورى اسلامى ایران ، مدت ریاست جمهورى در ایران چهار سـال اسـت و یک فرد فقط دو بار به صورت متوالى مى تواند به این مقام انتخاب شود، اما در مورد انتخاب همان فرد به صورت غیرمتوالى و با فاصله ، قانون اساسى هیچ اشاره اى ندارد و ظاهرا بدون اشکال است .
پـایـان دوره ریـاسـت جمهورى مى تواند به شکل هاى گوناگونى باشد که در قانون اساسى پیش بینى شده است ، مانند پایان دوره چهار ساله ،فوت ، استعفاى رئیس جمهور که باید طبق اصل 130 قـانـون اساسى از سوى رهبرى پذیرفته شود، غیبت یا بیمارى که بیش از دو ماه طول بکشد،(15) عـزل رئیـس جـمهور پس از حکم دیوان عالى کشور مبنى بر تخلف وى از وظایف قانونى یا راءى مـجـلـس شـوراى اسلامى به عدم کفایت او که در هر صورت در اختیار رهبرى است ،(16) و یا در مـواردى کـه مـدت ریاست جمهورى به پایان رسیده است ، ولى رئیس جمهور جدید بر اثر موانعى هنوز انتخاب نشده است .(17)

يکشنبه بیست و هفتم 2 1388

بـا توجه به وظایف و اختیارات گسترده اى که بر اساس قانون اساسى و قوانین عادى براى رئیس جمهور اسلامى ایران پیش بینى شده است ، مسلم است که او به تنهایى توان انجام همه این وظایف را نـدارد و نـیـازمـنـد بـه هـمکارانى متخصص و مدیر در زمینه ها و رشته هاى گوناگون است . مـهـمترین گروه همکاران رئیس جمهور، وزیران هستند که هر کدام در راءس وزارتخانه اى قرار گـرفـتـه انـد و مجموعه آن هاهیاءت وزیران یا هیاءت دولت را تشکیل مى دهد ،از جلمه وظایف و اخـتـیـارات هیاءت وزیران ، که ریاست آن با رئیس جمهور یا معاون اول او است ، عبارتند از: تهیه و تصویب لوایح مورد نیاز در هیاءت دولت و تقدیم آن به مجلس شوراى اسلامى ، تهیه و تصویب آیین نامه هاى اجرایى و تصویب نامه ها، تصویب صلح دعاوى اموال عمومى یا ارجاع آن به داورى ، تهیه و تنظیم لایحه بودجه و ارسال به موقع آن به مجلس شوراى اسلامى ، حضور در مجلس براى دفاع از لوایح دولت یا پاسخ به سؤال یا استیضاح نمایندگان مجلس و... .
دومـیـن گـروه از هـمـکـاران رئیـس جـمهور، معاونان اویند. بر اساس اصل 124 قانون اساسى جـمـهـورى اسلامى ایران ، رئیس جمهور مى تواندبراى انجام وظایف قانونى خود معاونانى داشته باشد و معاون اول با موافقت او مى تواند اداره هیاءت دولت و مسؤولیت هماهنگى دیگرمعاونت ها را بر عهده گیرد. در حال حاضر رئیس جمهور علاوه بر معاون اول ، داراى شش معاون با عنوان هاى اجـرایـى ، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ، رئیس سازمان انرژى اتمى ، رئیس سازمان تربیت بدنى و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزى و معاون حقوقى و پارلمانى است . سـومـین گروه از همکاران رئیس جمهور، مشاوران اویند. بر اساس اصل 70 قانون اساسى رئیس جـمهور مى تواند یک یا چند مشاور نیزداشته باشد و در امورى که لازم بداند نظر مشورتى آن ها را اخذ نماید. مشاوران رئیس جمهور مى توانند تصدى بخشى از وظایف او را برعهده گیرند یا صرفا نـظـریه مشورتى خود را به رئیس جمهور ارائه دهند. در حال حاضر رئیس جمهور داراى چندین مشاور در زمینه هاى اقتصادى ، سیاسى ، فرهنگى ، مطبوعاتى و... است . افـزون بر وزیران ، معاونان و مشاوران ، رئیس جمهور بر اساس اصل 127 قانون اساسى مى تواند در امـور خـاص با تصویب هیاءت وزیران ،نماینده یا نمایندگان ویژه با اختیارات مشخص تعیین کند. تـصمیم هاى این گونه افراد در حکم تصمیم رئیس جمهور و هیاءت وزیران خواهد بود. نکته قابل تـوجه این است که معاونان ، مشاوران و نمایندگان ویژه رئیس جمهور هیچ گونه مسؤولیتى در مقابل نمایندگان مجلس شوراى اسلامى ندارند

يکشنبه بیست و هفتم 2 1388

مـحـتـواى سوگند ریاست جمهورى ، که رئیس جمهور پس از انتخاب مردم و تنفیذ حکم توس ط رهبرى یاد مى کند، بیان کننده نقش حساس و مهم وى در پاسدارى از قانون اساسى ، حفظ نظام ، دین ، میهن ، تضمین حقوق و آزادى هاى مردم و حراست از استقلال کشور است .انجام این وظایف مـهـم ،مـسـتـلزم اختیارات لازم است که رئیس جمهور نیازمند آن است . برهمین اساس ، تدوین کـنندگان قانون اساسى ،بویژه در هنگام بازنگرى آن در سال 1368 ه.ش . اختیاراتى گسترده به رئیس جمهور واگذار کردند که در این جا به چند مورد مهم آن اشاره مى شود.
1ـ اجراى قانون اساسى و ریاست قوه مجریه :
قـانـون اسـاسـى در ایـن مـورد بـه صراحت بیان کرده است : پس از مقام رهبرى ، رئیس جمهور عـالى ترین مقام رسمى کشور است و مسئولیت اجراى قانون اساسى و ریاست قوه مجریه را جز در امورى که مستقیما به رهبرى مربوط مى شود، بر عهده دارد.(11)
پـس مـهـمترین و خطیرترین مسؤولیت رئیس جمهور ،اجراى قانون اساسى و ریاست قوه مجریه اسـت و در راسـتـاى همین مسؤولیت است که به او قدرتى بسیار در امور اجرایى داده اند و پس از مقام رهبرى عالى ترین مقام رسمى کشور است .
2ـ ریاست هیاءت وزیران :
در اصل 134 قانون اساسى آمده است : ریاست هیاءت وزیران با رئیس جمهور است که بر کار وزیران نظارت دارد و با اتخاذ تدابیر لازم به هـماهنگ ساختن تصمیم هاى وزیران و هیاءت دولت مى پردازد و با همکارى وزیران ، برنامه و خ ط مشى دولت را تعیین و قوانین را اجرا مى کند.(12) بـر هـمـین اساس ، رئیس جمهور پس از مراسم تنفیذ و سوگند، اعضاى هیاءت وزیران خود را به مـجلس معرفى مى کند و پس از راءى اعتمادمجلس ، کابینه تشکیل مى شود و در مقابل اقدام هاى هیاءت دولت در برابر مجلس ، مسؤول است و عزل وزیران هم در اختیار اواست .
3ـ امضاى مصوبات مجلس و نتیجه همه پرسى :
طبق اصل 123 قانون اساسى ، رئیس جمهور موظف است مصوبات مجلس یا نتیجه همه پرسى را، کـه پـس از طى مـراحـل قانونى به وى ابلاغ شده اند، امضا کرده ، براى اجرا در اختیار مسؤولان و مجریان مربوط قرار دهد.
4ـ رئیس جمهور عالى ترین مقام رسمى نظام در خارج از کشور است :
امـضـاى تمام عهدنامه ها، مقاوله نامه ها، موافقت نامه ها و قراردادهاى دولت ایران با دیگر دولت ها پس از تصویب مجلس با رئیس جمهورو یا نماینده قانونى او است .(13) همچنین ، انتصاب سفیران ایـران در خـارج از کشور با پیشنهاد وزیر خارجه و تصویب رئیس جمهور است وامضاى استوارنامه سـفـیـران ایـران و پـذیـرش اسـتـوارنامه سفیران کشورهاى دیگر در ایران نیز از جمله وظایف و اخـتـیـارات مـهـم رئیـس جـمهور است .(14) به همین دلیل است که مى گویند: رئیس جمهور عـالـى تـریـن مقام رسمى نظام در خارج از کشور و روابط بین الملل است .علاوه بر این ها، رئیس جـمـهـور داراى وظـایف و اختیارات دیگرى نیز هست که در این قسمت از مقاله به بعضى از آنها اشاره مى شود:
1ـ مسؤولیت سازمان مدیریت و برنامه ریزى به طور مستقیم به عهده رئیس جمهور است . اعطاى نـشـان هـاى دولـتـى ، عضویت در شوراى موقت رهبرى ، ریاست شوراى عالى امنیت ملى ، ریاست شـوراى انـقـلاب فـرهنگى ، ریاست شوراى عالى اقتصاد، مسؤولیت تشکیل شوراى بازنگرى قانون اسـاسـى بـه دسـتـور رهـبـرى ، تـعیین دو نماینده براى شوراى نظارت صدا و سیما و... از جمله مسؤولیت هاى دیگر رئیس جمهورند.

يکشنبه بیست و هفتم 2 1388

تـدوین کنندگان قانون اساسى جمهورى اسلامى ایران ، براى هر چه بهتر برگزار شدن انتخابات ریـاسـت جـمهورى ، اصولى را به این امر مهم اختصاص داده اند که اجراى دقیق آن ها شرط لازم و کافى براى صحت انتخابات است . در این جا به برخى از این اصول اشاره خواهدشد.
1ـ اصل نظارت شوراى نگهبان :
یـکـى از شرایط مهم انتخابات ، اصل نظارت بر آن و مشخص بودن نهاد نظارت کننده بر انتخابات است . وجود اصل نظارت به این دلیل است که اگر مجریان انتخابات به هر دلیل قصد اعمال نفوذ و تـقـلـب در انـتـخـابـات را داشته باشند از آن جلوگیرى شود. نظارت بر اجراى انتخابات ریاست جمهورى بر اساس قانون اساسى به شوراى نگهبان واگذار شده است . به طور کلى شوراى نگهبان دو وظیفه مهم درانتخابات ریاست جمهورى بر عهده دارد. اول تاءیید صلاحیت داوطلبان ریاست جـمـهـورى از جـهـت شـرایـطى که در قانون اساسى پیش بینى شده است . این امر، پیش از آغاز انـتـخـابـات صورت مى گیرد.(6) دوم نظارت بر تمام مراحل انتخابات ریاست جمهورى اسلامى ایران که در حین انتخابات انجام مى شود.(7)
نظارت شوراى نگهبان بر مراحل انتخابات ریاست جمهورى به این معنا است که ناظران شورا تمام مـراحـل اجـرایـى انـتـخابات را زیر نظرمى گیرند و صحت یا عدم صحت اجراى آن را به شوراى نـگهبان گزارش مى دهند. هر گاه شورا به این نتیجه برسد که در هر مرحله اى ازروند انتخابات ، تخلف یا تخلفاتى صورت گرفته است ، مى تواند آن را متوقف و باطل کند. نظر شوراى نگهبان در مـورد تـاءیید، توقیف یاابطال انتخابات ، قطعى و غیر قابل تجدیدنظر است .(8) پس اگر صلاحیت داوطلبان قبل از انتخابات مورد تاءیید شوراى نگهبان قرار نگرفته باشد و یا مراحل اجراى انتخابات زیر نظر ناظران مورد تاءیید شوراى نگهبان انجام نشود، انتخابات خود به خود باطل است .
2ـ اصل انتخاب با راءى مستقیم :
انتخاب رئیس جمهور در ایران بدون واسطه و با راءى مستقیم مردم است ، بدین معنا که مردم به صـورت مستقیم پاى صندوق هاى راءى حاضر مى شوند و نامزد مورد نظر خود را به صورت مخفى بر مى گزینند. در نتیجه هیچ مرجع قانونى نمى تواند قانونى وضع کند که رئیس جمهور به صورت غـیـر مـستقیم و با واسطه انتخاب شود. در چنین صورتى انتخابات خود به خود باطل و از درجه اعتبار ساقط است . این موضوع در اصل 114 قانون اساسى به صورت صریح آمده است .
3ـ برگزارى انتخابات پیش از اتمام دوره ریاست جمهورى پیشین :
در قانون اساسى در این مورد آمده است :انتخابات رئیس جمهور جدید باید حداقل یک ماه پیش از پایان دوره ریاست جمهورى قبلى انجام شـده بـاشـد و در فاصله انتخاب رئیس جمهور جدید و پایان دوره ریاست جمهورى سابق ، رئیس جمهور پیشین وظایف رئیس جمهور را انجام دهد(9)
با توجه به این اصل ، جایگاه ریاست جمهورى هیچ گاه نباید خالى باشد و رئیس جمهور جدید یک مـاه پـیـش از پایان مدت ریاست جمهورى پیشین انتخاب شده باشد و به محض پایان دوره پیش ، حکم او توسط رهبر تنفیذ و به طور رسمى مشغول کار مى شود.
4ـ اصل تعدد نامزدهاى ریاست جمهورى :
معناى انتخاب این است که یک نفر از بین چند نفر توسط مردم انتخاب شود و اگر شمار داوطلب انـتـخـابـات ریاست جمهورى یک نفرباشد، در این حالت موضوع انتخابات منتفى است . به همین دلیل ، قانونگذار براى این که به مردم توان انتخاب بدهد، متذکر شده است که چند نفر باید خود را نـامـزده انـتخابات ریاست جمهورى کنند. بنابراین ، هرگاه فقط یک نفر داوطلب احراز این مقام گردد، شوراى نگهبان نمى تواند با انجام انتخابات موافقت کند و بر چنین انتخاباتى نظارت نماید. اصول 116 و 117 و 120 قانون اساسى بیان کننده چنین نظرى است .
5ـ اصل انتخاب رئیس جمهور با اکثریت مطلق :
هـر چـند قانون اساسى چگونگى برگزارى انتخابات را به قانون عادى (قانونى که مجلس تصویب مـى کـند و به تاءیید شوراى نگهبان مى رسد)واگذار کرده است اما برخى موارد را مشخص کرده اسـت که از جمله آنها انتخاب رئیس جمهور با اکثریت مطلق آرا، یعنى مجموع نصف به علاوه یک راءى تعداد شرکت کنندگان در انتخابات است . ولى هر گاه در مرحله اول هیچ یک از داوطلبان نتواند چنین اکثریتى را به دست آورد، انتخابات به مرحله دوم کشیده مى شود. در این مرحله ، فق ط دو نفرى که در دوره اول داراى راءى بیشترى بوده اند درانتخابات شرکت مى کنند و مردم از بین آن دو، یـکى را برمى گزینند. در این مرحله نیاز به اکثریت مطلق نیست و هر کس راءى بیشترى راکسب کند، به عنوان رئیس جمهور منتخب مردم معرفى مى شود.(10) این موضوع در اصل 117 قانون اساسى به صراحت بیان شده است .

يکشنبه بیست و هفتم 2 1388
X