دسته
برندگان دومین رقابت وبلاگ نویسان تبیانی
لينكدوني
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 292805
تعداد نوشته ها : 773
تعداد نظرات : 134
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان
جام جم آنلاین: ‌یکی از راه‌های کشف نظرات مردم و دریافت دیدگاه‌های آنان در هر موضوعی، اجرای نظرسنجی‌هاست. نظرسنجی مقوله‌ای است مبتنی بر مبنای علمی که با پیچیدگی خاصی در طراحی، پرسش و استخراج روبه‌روست و در صورت اشتباه در هر یک از مراحل، بی‌تردید پاسخ‌ها و نتایج کسب شده نمی‌تواند از صحت و اعتبار لازم برخوردار باشد.

انتخابات فرصتی است برای سنجش اعتبار این‌گونه افکارسنجی‌ها. هر چند تعداد مراکز نظرسنجی  که قادر به انجام کاری متقن، دقیق و علمی باشند، در کشور کمتر از انگشتان یک دست است و معمولا نیز تمایلی به انتشار یافته‌های خود ندارند.

مرکز تحقیقات صدا و سیما از جمله این مراکز است که با بهره‌گیری از آخرین روش‌های علمی جهانی، اقدام به نظرسنجی می‌کند. در طول انتخابات نیز نظرسنجی‌های صدا و سیما نه به شکل رسمی  از طریق سایت‌هایی که به نحوی به آن دستیابی پیدا کرده بودند، منتشر شده است که مقایسه آنها با نتایجی که در این گزارش به آن اشاره خواهد شد، مخاطب را به صحت و سقم آن رهنمون خواهد ساخت.

میزان مشارکت و رای رئیس جمهور منتخب برای برخی بویژه رقیبان انتخاباتی غیرمنتظره بود و آنان در مواضعی صریح با زیرسوال بردن انتخاب مردم تلاش کردند تا القاگر تخلفات گسترده در انتخابات دهم ریاست جمهوری باشند.

این در حالی است که نظرسنجی‌های سازمان صدا و سیما که از اواخر سال 87 آغاز شده و از 24 فروردین 88 در این گزارش به آن اشاره خواهیم کرد، بخوبی نشان می‌دهد که جایگاه کاندیداها در چند ماه گذشته در چه مرتبت و موقعیتی بوده است.

جایگاه موسوی در شهر تهران

نکته قابل  توجه دیگر  که اعتبار نظرسنجی و  سلامت انتخابات را نشان می‌دهد، نظرسنجی‌های مربوط به شهر تهران است هر چند در ماه‌های فروردین و اردیبهشت (8 نظرسنجی) احمدی‌نژاد آرای بالاتری دارد اما تمام  نظرسنجی ‌های صداوسیما در خرداد ماه (12 نظرسنجی) موسوی را در موقعیتی برتر نشان می‌دهد.

این در حالی است که نتایج شمارش آرا در  شهر تهران که از سوی وزارت کشور اعلام شده، در شهر تهران موسوی دو میلیون و 166 هزار و 245 رای و  احمدی‌نژاد یک میلیون و 809 هزار و855  رای کسب کرده است که میزان  دقت نظرسنجی‌ها را نشان می‌دهد.

در حالی که در شهرهای استان تهران نظیر اسلامشهر، پاکدشت، ورامین،  دماوند، رباط‌کریم، ری، ساوجبلاغ، شهریار، فیروزکوه، کرج، نظرآباد و  ورامین، احمدی‌نژاد  پیشتاز بوده و  تنها در شمیرانات موسوی حدود یکصدهزار رای بیش از احمدی‌نژاد کسب کرده است.

نظرسنجی‌‌‌های روستایی

نکته مهم دیگر آرای مناطق روستایی است که اغلب کاندیداها از آن غافل بوده و سرمایه‌گذاری خود را عمدتا در شهرهای بزرگ مصروف  کرده‌اند. در حالی که براساس تقسیمات جمعیتی 31 درصد سهم آرا در روستاها متمرکز بوده است. سهم تهران 12 درصد، مراکز استان 21 درصد و شهرهای تابعه حدود 36 درصد بوده است.

مرکز تحقیقات صدا و سیما طی دو نوبت در 9/3/88 و 16/3/88 اقدام به نظرسنجی روستایی کرد که نتایج آن می‌تواند تاثیرگذاری این آرا را چه از نظر میزان مشارکت و چه از جهت ترکیب رای بخوبی نمایان سازد. در نظرسنجی 9/3/88 میزان مشارکت 77 درصد، رای به احمدی‌نژاد 3/68، موسوی 15 درصد، رضایی یک درصد و کروبی 2 درصد به دست آمده است و در نظرسنجی 16/3/88 میزان مشارکت 80 درصد، رای احمدی‌نژاد 1/75 درصد، موسوی 15درصد، رضایی و کروبی 2/1 درصد به دست آمده است.بدیهی است غلبه آرای روستایی با سهم 31 درصدی و رای به احمدی‌نژاد می‌تواند تاثیری جدی بر نتیجه انتخابات داشته باشد و این همان موضوعی است که برخی کاندیداهای معترض چه در تبلیغات و حضورهای فردی از آن غافل بوده‌اند و چه در تحلیل نتایج آرا.

نظر سنجی های سراسری (شهری)

در نظرسنجی مورخ 6/3/88 از مردم 31 شهر کشور پرسیده شده است اگر فردا انتخابات ریاست جمهوری برگزار شود، از میان کاندیداها به چه کسی رای خواهید داد؟ 2/51 درصد از پاسخگویان گفته‌اند به آقای احمدی‌نژاد و 6/30 درصد به آقای میرحسین موسوی رای می‌دهند، 5/3 درصد کروبی و 9/1 درصد پاسخگویان به رضایی رای می‌دهند و 4/8 درصد پاسخگویان هم اظهارنظری نکرده‌اند.نظرسنجی ملی (سراسری در 30 شهر کشور)‌ در تاریخ 23/1/88 حکایت از رای 8/52 درصد برای احمدی‌نژاد، 7/18درصد برای میرحسین موسوی؛ 6/3 درصدکروبی و 6/1 درصد رضایی است. نظرسنجی 30 فروردین 88 به ترتیب ارقام 2/56 (احمدی‌نژاد)‌، 4/18 (موسوی)‌، 4 (کروبی)‌ و 6/1 درصد برای رضایی نشان می‌دهد.نظرسنجی‌های 24/1 تا 28/2/88 نشان از رشد آرای میرحسین موسوی دارد، اما همچنان فاصله آرای احمدی‌نژاد در نظرسنجی‌های استانی تا این تاریخ دو برابر آرای موسوی است.

نقش مناظره‌ها در آرا

با ابتکار سازمان صداوسیما6 مناظره‌ تلویزیونی بین کاندیداها برگزار شد که ضمن تبدیل شدن به پربیننده‌ترین برنامه‌های تلویزیونی، توانست نقش مهمی در شکل‌دهی به آرا ایفا کند. این مناظره‌ها در شبکه 3 از 12/3/88 آغاز شد و تا 18 خردادماه ادامه یافت.

مناظره آقایان احمدی‌نژاد و موسوی در تاریخ 13 خرداد و کروبی و احمدی‌نژاد 16 خرداد برگزار شد. فارغ از هرگونه قضاوتی درخصوص محتوای مناظره‌ها، نظرسنجی انجام شده درخصوص مناظره احمدی‌نژاد و موسوی نشان می‌دهد، آرای احمدی‌نژاد برخلاف برخی تحلیل‌ها پس از این دومناظره  روندی صعودی پیدا کرده است. احمدی‌نژاد که در نظرسنجی 13/3 در تهران 8/35 درصد و در نظرسنجی ملی 8/49 درصد آرا را به خود اختصاص داده بود، در نظرسنجی 17/3 از مردم تهران آرای خود را به 5/47 و در نظرسنجی سراسری به 7/62 درصد رساند.به عبارت دیگر مناظره‌ او با موسوی و کروبی نه تنها از آرای وی نکاست، بلکه توانست افکار عمومی را بیشتر به سمت خود جلب کند.در نظرسنجی مستقلی درخصوص مناظره موسوی و احمدی‌نژاد که 14/3/88 در تهران اجرا شد، مردم 5/48 درصد اطلاعات ارائه شده از سوی محمود احمدی‌نژاد و 5/36 درصد اطلاعات ارائه شده از سوی موسوی را قابل اعتماد و دقیق‌تر دانسته‌اند.

مورد مهم دیگری از مخاطبان پرسیده شده است که ارزیابی آنها را درخصوص تاثیر مناظره بر بینندگان نشان می‌دهد، 5/37 درصد اعتمادشان به آقای میرحسین موسوی بیشتر و 7/28 درصد کمتر شده است. در حالی که این اعداد درباره احمدی‌نژاد این‌گونه است: 9/40 درصد بینندگان اعتمادشان به احمدی‌نژاد بیشتر و 4/32 درصد کمتر شده است.در یک جمع‌بندی کلی می‌توان از استقبال بیشتر مردم از احمدی‌نژاد پس از مناظره‌ها خبر داد.

آنچه روشن است این که نتیجه انتخابات در ترکیب آرا با نتایج نظر سنجی های انجام شده پیش از انتخابات منطبق می باشد.


دسته ها : نظرسنجی ها
چهارشنبه بیست و هفتم 3 1388

امروز داشتم ایمیلم را چک می کردم در صفحه ورودی ایمیل در یاهو ,خبر از کشته شدن 7 نفر در آشوبهای اخیر در تهران داه بود .

راستی چه کسی شادمانی حضور هشتاد درصدی ملت را به کام مردم تلخ کرد .


آیا نمی بینیم همانهایی که دم از دموکراسی , حقوق بشر و گفتگوی تمدن ها می زنند امروز بانک ,مغازه ها و خانه های  مردم را آتش می زنند و به مردم کوچه بازار حمله می کنند .

راستی یاد حرف موسوی افتادم که در ایام انتخابات دم از ناموس می زد الان کجاست ببیند  که دوستاران ایشان در ملا عام  در آشوبهای خیابانی حجاب از سر زنان می کشند م

آقای موسوی تا کی دروغ تا کی ریا و تا کی نفاق

آقای موسوی مگه شما نبودید که دم از ولایت فقیه می زدید پس چرا امروز به دستور رهبری عمل نمی کنید

آقای موسوی راستی ,سری هم به میان مردم زده اید آیا به شهرستانها سفر کرده اید آیا می دانید بیشتر مردم از رای دادن به شما پشیمان و از درگاه خداوند توبه مسئلت می کنند .

آقای موسوی آیا این صحبت را نشنیده اید که اگر بیگانگان از شما حمایت کردند در رفتار خود تجدید نظر کنید

به نظر شما آبروی کشور در اجلاس دوربان رفت یا با آشوبهای اخیر؟

مسبب این آشوبها کیست؟

این تیرها و چاقوهایی که به مردم زده می شود از سوی کیست؟

نمی دانم درگیر کردن مردم باهم توسط کسی که خود خوب می داند انتخابات کاملا سالم برگزار شده و اساسا جابجایی 11 میلیون رای اختلافی مضحک است یعنی چه؟

 

نمی شود باور کرد که موسوی دست به دست انگلیس و امریکا داده و اختلاف افکنی را در داخل مدیریت می کند اما از طرفی باورم نمی شود که این فرایند مرموز ناآگاهانه باشد.

اکنون فکر کرده اید که ای رای 40 میلیونی استکبار را در برابر کشور ذلیل می کرد؟

کیست که با برنامه ریزی این حلاوت را به نگرانی از آشوب تبدیل می کند؟


مراقب باشیم دستان آلوده ای گویا همه مان را می خواهند به جان هم بیاندازند چرا که می دانند اگر با هم باشیم رییس جمهورمان هرکه باشد پیشرفت می کنیم. 30 سال است با فراز ونشیب ثابت کرده ایم که همدلی ما دنیا را به زانو در می آورد.

آقای موسوی ما به شما علاقمندیم  لطفا مردم را رودر روی خود قرار ندهید که اگر چنین شود شما در امواج خروشان این ملت ذوب خواهید شد

سه شنبه بیست و ششم 3 1388
سه شنبه بیست و ششم 3 1388

حداد عادل در اجتماع میلیونی مردم تهران:
آرای موسوی در هیچ یک از نظرسنجی‌ها از احمدی‌نژاد بیشتر نبود
خبرگزاری فارس: رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به نظرسنجی‌های مختلف صورت گرفته در ماه‌های قبل از انتخابات گفت: در هیچکدام از این نظرسنجی‌ها که مربوط به کل کشور بود موسوی از احمدی‌نژاد جلوتر نبود.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، غلامعلی حداد عادل رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی عصر امروز در اجتماع عظیم و میلیونی مردم تهران در میدان ولیعصر، انقلاب اسلامی ایران را مردمی‌ترین انقلاب‌ها در جهان عنوان کرد و گفت: در طول این 30 سال نیز همین مردمی که انقلاب را به وجود آوردند آن را حفظ کرده و با حضور در عرصه‌های مختلف از جمله انتخابات سرنوشت خود را تعیین کردند.
وی افزود: مردم ایران در طول این 30 سال با برگزاری 30 انتخابات از نفر اول کشور تا شوراهای اسلامی دورترین روستاها را با رای خود انتخاب کردند و مردم سالاری دینی به عنوان بزرگترین دستاورد انقلاب اسلامی ایران برای مردم ایران رقم خورد.
نماینده مردم تهران انتقال قدرت به صورت مسالمت‌آمیز از فردی به فرد دیگر در جمهوری اسلامی ایران را یکی از مهمترین ویژگی‌های این نظام دانست و افزود: این در حالی است که در طول تاریخ همیشه این انتقال قدرت با صحنه‌های خونین و خشن همراه بوده است.
حداد عادل خاطرنشان کرد: مردم ایران در عین حال که گاهی اختلاف‌سلیقه‌هایی وجود دارد اما همیشه به اکثریت احترام گذاشته و این یک ارزش والا است که موجب ناامیدی دشمنان نظام مقدس جمهوری اسلامی می‌شود.
وی ادامه داد: غربی‌ها همیشه برای دخالت در امور کشورها فقدان دموکراسی را بهانه کرده‌اند و تحت این عناوین به اعمال قدرت در کشورهای مختلف پرداختند اما انقلاب اسلامی ایران این بهانه را از آنها گرفت و مردم ما با حضور پرشکوه در صحنه انتخابات نشان دادند که عالی‌ترین مظهر دموکراسی در جهان ملت بزرگ ایران است.
رئیس مجلس هفتم شورای اسلامی حضور بیش از 85 درصد از مردم کشورمان در پای صندوق‌های رای در انتخابات 22 خرداد را یک رکورد فراموش نشدنی در مردم سالاری دینی عنوان کرد و افزود: این امر باعث امیدواری دوستان و ناامیدی دشمنان شد.
حداد عادل ادامه داد:‌ این خطر یعنی حضور پرشکوه مردم تنها به منزله کوتاه کردن دست آنها از کشور اسلامی‌مان نیست بلکه آنان از این می‌ترسند که ایران به عنوان یک الگو برای کشورهای منطقه تبدیل شود و به همین دلیل است که برای تبلیغات خود سعی در کمرنگ کردن این حضور پرشکوه دارند.
رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به تبلیغات آرام و بدون جنجال هواداران نامزدها در شب‌های قبل از انتخابات گفت:‌این حضور پررنگ مردم باعث تلخی کام دشمنان شد و به همین دلیل به شبهه‌افکنی و اینکه در انتخابات تقلب شده و باید باطل اعلام شود،‌ پرداختند.
حداد عادل ادامه داد:‌کشور ما قانون دارد و راه تشخیص صحت و سقم آرا معین شده و شورای نگهبان مرجع رسیدگی به این امور است و اگر کسی اعتراض دارد، باید دلایل خود را به این شورا ارائه کند و بداند که شورای نگهبان و رهبری با هر سلیقه‌ای حاضر نیستند حتی یک رای هم با تقلب جابجا شود.
وی اظهار داشت: مگر در سال 76 آقای خاتمی پیروز انتخابات نشد، مگر کسانی که به ایشان رای ندادند و تعدادشان حدود 10 میلیون نفر بود دست به آشوب و اغتشاش زدند؟ در حالی که دیدیم فردای همان روز همه کسانی که به آقای خاتمی رای نداده بودند،‌به رای اکثریت و قانون اساسی احترام گذاشتند.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی خطاب به میرحسین موسوی گفت: ما شما را به عنوان نخست‌وزیر دوران دفاع مقدس و نخست‌وزیر حضرت امام و اینکه شما را فرزند انقلاب می‌دانیم، دوست داریم و رهبر انقلاب هم شما را عضو خانواده انقلاب می‌داند اما از شما سوال می‌کنم وقتی هنوز انتخابات تمام نشده و در صندوق رای باز نشده شما از کجا مطمئن بودید که اکثریت آرا را به دست آورده و اعلام پیروزی کردید.
حداد عادل اظهار داشت: عده زیادی به شما رای دادند اما نباید شما فقط به آرای مردم تهران و اطرافیان خودتان نگاه کنید آیا شما از آرا استان‌های محروم و شهرها و روستاهای کوچک اطلاع داشتید.
وی با بیان اینکه خدا می‌داند من این سخنان را برای رفع شبهه می‌دانم اظهار داشت: در کجای دنیا کشورهایی که خود را الگوی دموکراسی می‌دانند سابقه دارد که قبل از شمارش آرا واعلام رسمی کاندیدایی کنفرانس خبری بگذارد و خود را رئیس‌جمهور اعلام کرده و کسی دیگری نیز به او تبریک بگوید.
رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به نظرسنجی‌های مختلف صورت گرفته در ماه‌های قبل از انتخابات گفت: ما این نظرسنجی‌ها را که توسط چندین دستگاه مختلف صورت می‌گرفت بررسی کردیم و دیدیم که در هیچکدام از این نظرسنجی‌ها که مربوط به کل کشور بود آقای میرحسین از آقای احمدی‌نژاد جلوتر نبود.
حداد عادل خاطرنشان کرد: باید در نظر بگیریم که همین نظرسنجی‌ها بود که چند روز مانده به انتخابات سال 76 نشان دادکه مردم نسبت به آقای خاتمی اقبال بیشتری دارد.
وی ادامه داد: البته این موضوع که رای آقای احمدی‌نژاد از آقای موسوی بیشتر است احتیاج به نظرسنجی هم نداشت چرا که دولت آقای احمدی‌نژاد ظرف 4 سال به حداقل 60 سفر استانی به مناطق مختلف کشور داشته است. و این طبیعی است که مردم این شهرها رای بیشتری به ایشان بدهند.
حداد عادل خطاب به میرحسین موسوی گفت: شکی نیست که شما در تهران رای بالایی داشتید ولی باید بدانید که ایران فقط تهران نیست و بزرگی شما نیز در این است که به رای مردم احترام بگذارید.
رئیس مجلس هفتم اضافه کرد:‌اگر ما و سازوکار و قوانین انتخابات در ایران ولو اینکه خود شکست بخوریم احترام بگذاریم این برای آینده نظام سودمندتر است حتی اگر با پیروزی و یا شکست همراه شود.
حداد عادل خطاب به میرحسین ادامه داد: این درست نیست که قبل از برگزاری انتخابات نزدیکان شما اعلام کند که اگر آقای احمدی‌نژاد پیروز شد یقینا تقلب صورت گرفته است.
وی افزود:‌ما می‌دانیم که رهبری معظم انقلاب به شما علاقمندند و شما را نصحیت کرده‌اند که اگر شکایتی دارید به شورای نگهبان تسلیم کنید و به شورای نگهبان توصیه کردند که به شکایت شما رسیدگی شود و بدانید که خیر دنیا و آخرت در اطاعت از ولایت فقیه است.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی خطاب به هواداران میرحسین موسوی آنها را خواهر و برادر خود صدا کرده و گفت: نتیجه این انتخابات نباید موجب به وجود آمدن تفرقه شود بلکه باید بدانیم که این انتخابات نیز مانند هر بازی دیگری برنده و بازنده‌ای دارد و ما حساب هواداران آقای موسوی را از آشوب‌طلبان و اغتشاشگران جدا می‌دانیم.
حداد عادل با بیان اینکه این انقلاب ارزان به دست نیامده که عده‌ای می‌خواهند به آن لطمه‌ای بزنند،‌خطاب به رسانه‌های خارجی گفت: این ملت برای پیروزی انقلاب بیش از یک میلیون شهید و جانباز تقدیم کرده است و به همین راحتی اجازه نمی‌دهند تا عده‌ای به انقلاب‌شان صدمه بزنند بلکه همواره از آن حمایت می‌کنند.
وی ادامه داد: به فتنه‌گران داخلی هم می‌گویم که آیا فراموش کرده‌اید که همین ملت در بلواهای مختلف شما در صحنه حاضر بود و جواب‌تان را داد و بدانید که ملت ایران گوش به فرمان رهبری برای حمایت از انقلاب همیشه در صحنه حاضر است.
نماینده مردم تهران خاطر نشان کرد: هر کس نسبت به برگزای انتخابات اعتراضی دارد باید طبق قانون مستندات خود را به شورای نگهبان ارائه دهد و از طریق قانونی اعتراض خود را پیگیری کند.

منبع : ایران حامی

 

سه شنبه بیست و ششم 3 1388
سه شنبه بیست و ششم 3 1388
X