دسته
برندگان دومین رقابت وبلاگ نویسان تبیانی
لينكدوني
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 292756
تعداد نوشته ها : 773
تعداد نظرات : 134
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان
آیت الله خامنه ای:
دست اعجاز آفرین الهی پشت این انتخابات بود
جام جم آنلاین: حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز یکشنبه در خجسته سالروز میلاد بانوی برگزیده دو عالم حضرت صدیقه طاهره (سلام الله علیها) و فرزند پرافتخارش امام خمینی (ره)، انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری را یک اعجاز الهی دانستند.

ایشان با اشاره به مشارکت بی سابقه و عزتمندانه مردم در این انتخابات خاطرنشان کردند: ملت بیدار، با بصیرت و هوشیار ایران در این حماسه بزرگ، نشان داد به گفتمان، راه و ارزشهای پایه گذاری شده امام خمینی همچنان دلبسته است و سعادت و پیشرفت خود را در این راه می جوید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به حماسه بزرگ ملت ایران در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، این انتخابات را بسیار خوب و مبارک دانستند و تصریح کردند: ملت ایران اسلامی با حضور گسترده و پرشور خود در این انتخابات ثابت کرد که به عزت ملی اهمیت می دهد و ایستادگی در مقابل زورگویان و زیاده خواهان و پایداری برای احقاق حق را جزو ارزشهای اساسی و افتخار خود می داند و این را با این انتخابی که انجام گرفت نشان داد.

رهبر انقلاب اسلامی به تلاش دشمنان این کشور با راه اندازی جنگ روانی و تبلیغات وسیع آنان در رسانه های بیگانه برای دلسرد کردن مردم از حضور در انتخابات اشاره کردند و افزودند: حقیقتاً یک دست اعجازآفرین الهی پشت این انتخابات بود چرا که نتیجه ان، ده میلیون رأی بیشتر در مقایسه با بالاترین رقم مشارکت مردم در انتخابات 30 ساله است.


در این دیدار که جمعی از مداحان اهل بیت عصمت و طهارت از سراسر کشور حضور داشتند، رهبر انقلاب اسلامی، حضرت زهرا (سلام الله علیها) را منشا خیرات و سرچشمه برکات، و روز ولادت آن بانوی عظیم الشان را «بسیار با اهمیت و بزرگ» دانستند و افزودند: روز ولادت صدیقه طاهره(سلام الله علیها) ، عید ولادت ولایت است چرا که فرزندان آن بزرگوار، یعنی امامان هدایت و رهبران امت در واقع ثمرات این شجره طیبه اند.

حضرت آیت الله خامنه ای با تأکید بر تقویت خط اتحاد شیعه و سنی وبا اشاره به سفارش امام خمینی(ره) بر وحدت و برادری در دنیای اسلام خاطرنشان کردند: امام بزرگوار بسیار حکیم بود و می دانست دشمن بخصوص انگلیسیها قصد دارند با استفاده از نقاط اختلاف شیعه و سنی، پیکره جهان اسلام را از هم جدا کنند و به جان هم بیندازند.

رهبر انقلاب اسلامی افزودند: نگاه به پرچمی که امروز جمهوری اسلامی به نام عقیده دینی و عزت اسلامی برافراشته است، قلب هر مسلمانی را به تپش می اندازد و تمام مسلمانان به آن افتخار می کنند.

يکشنبه بیست و چهارم 3 1388
پیام مهم رهبر انقلاب به مناسبت حماسه‌ 22 خرداد:
رای 24 میلیونی به رئیس جمهور منتخب، یک جشن واقعی است
جام جم آنلاین: حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیام مهمی، حضور تعیین کننده، مقتدرانه، متین و آرامش آفرین ملت بزرگ و هنرمند ایران را در جمعه حماسی 22 خرداد، لطف و رحمت پروردگار حکیم و حادثه ای خیره کننده و بی همتا خواندند.

ایشان، با اشاره به تجلی رشد سیاسی، عزم انقلابی و ظرفیت مدنی ملت ایران در انتخابات شورانگیز، زیبا و پرشکوه ریاست جمهوری دهم افزودند: مشارکت بیش از هشتاد درصدی مردم و رأی 24 میلیونی به رئیس جمهور منتخب، یک جشن واقعی است که دشمنان در تلاشند با تحریکات بدخواهانه، شیرینی آن را از کام ملت ایران بزدایند بنابراین آحاد مردم به ویژه جوانان عزیز باید کاملاً هوشیار باشند و هواداران نامزد منتخب و دیگر نامزدهای محترم از هرگونه رفتار و گفتار تحریک آمیز و بدگمانانه پرهیز کنند.

به گزارش دفتر مقام معظم رهبری، متن پیام که عصر امروز شنبه انتشار یافت، به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

ملت عزیز ایران!

مردان و زنان آگاه و شجاع و زمان‌شناس!

سلام خدا بر شما که شایستگی خود را برای دریافت سلام و رحمت الهی به اثبات رساندید. جمعه‌ی حماسی شما،‌ حادثه‌ئی خیره‌کننده و بی‌همتا بود که در آن، رشد سیاسی و چهره‌ی مصمّم انقلابی و توان و ظرفیت مدنی ملت ایران، در نمائی زیبا و پرشکوه در برابر چشم جهانیان به نمایش درآمد.

اقتدار و عزتی که شما با آرامش و متانت و کمالِ خود در تاریخ کشور به ثبت رساندید، و اراده‌ی خلل‌ناپذیری که در میان آتشبار جنگ‌روانی دشمنان، با حضور در این عرصه‌ی تعیین‌کننده نشان دادید، از چنان اهمیتی برخوردار است که با هیچ بیان معمولی و متعارفی نمی توان آن را توصیف کرد. تنها می توان گفت که ملت ایران توانسته است همچنان موجبات رحمت الهی را در خود حفظ کند و دست قدرت خداوند را در حمایت از پیشرفت و تعالی این کشور، بالای سر خود نگاه دارد.

انتخابات 22خرداد، با هنرنمائی ملت ایران، نصاب تازه‌ئی در سلسله‌ی طولانی انتخابهای ملّی پدید آورد. مشارکت بیش‌از هشتاد درصدی مردم در پای صندوقها و رأی بیست‌وچهار میلیونی به رئیس جمهور منتخب، یک جشن واقعی است که به حول و قوه‌ی الهی، خواهد توانست پیشرفت و اعتلای کشور و امنیت ملی و شور و نشاط پایدار را تضمین کند. دیروز شما توانستید ثابت کنید که ایران به برکت شعارها و ارزشهای انقلاب اسلامی، در برابر تهاجم سیاسی و روانی از چنان مصونیت و صلابتی برخوردار است که با گذشت سی‌سال از آغاز مردمسالاری دینی در این کشور،‌ از همیشه تازه نفس‌تر و سرزِنده‌تر در صحنه حاضر گشته و دوستان و دشمنان را به ادامه‌ی راه روشن خود مطمئن می‌سازد.

اینجانب با فروتنی در برابر عزم و ایمان شما مردم عزیز، این موفقیت بزرگ را به حضرت ولیّ‌الله‌الاعظم روحی‌فداه و به روح امام بزرگوار و به یکایک آحاد ملت تبریک عرض میکنم و همگان را به قدردانی از این لطف الهی و شکرگزاری در برابر پروردگار حکیم و علیم توصیه می‌نمایم.

گمان بر این است که دشمنان بخواهند با گونه‌هائی از تحریکات بدخواهانه، شیرینی این رویداد را از کام ملت بزدایند. به همه‌ آحاد مردم و بویژه جوانان عزیز که سرزنده‌ترین نقش‌آفرینان این حادثه‌ی شورانگیز بودند، توصیه می‌کنم که کاملاً هشیار باشند. همواره باید شنبه‌ی پس‌از انتخابات، روز مهربانی و بردباری باشد. چه طرفداران نامزد منتخب و چه هواداران دیگر نامزدهای محترم،‌ از هرگونه رفتار و گفتار تحریک‌آمیز و بدگمانانه پرهیز کنند. رئیس جمهور منتخب و محترم، رئیس جمهور همه‌ی ملت ایران است و همه و از جمله رقیبان دیروز باید یکپارچه از او حمایت و به او کمک کنند. بی شک این نیز امتحانی الهی است که موفقیت در آن خواهد توانست رحمت خداوند متعال را جلب کند.

وظیفه‌ی خود میدانم از همه‌ی کسانی که در خلق این حادثه‌ی بزرگ نقش آفریدند صمیمانه سپاسگزاری کنم: از نامزدهای محترم که با مطرح ساختن نقطه‌نظرهای سیاسی و اقتصادی و با سخن و رفتار خود، دارندگان سلایق گوناگون اجتماعی و سیاسی را به صحنه آوردند، از نخبگان و برگزیدگانی که مخاطبان خود را به حضور در این آزمون بزرگ دعوت کردند؛ از مراجع عظام و علمای اعلام و فرزانگان دانشگاهی و شخصیت‌های فرهنگی و سیاسی؛ از رسانه‌ی ملی و مدیران و طراحان و مجریان و هنرمندان صداوسیما که نو‌آ‌وری‌های تحسین‌برانگیز آنان نقش تعیین‌کننده‌ئی در این حادثه‌ی فراموش‌نشدنی داشت؛ از وزارت کشور و شورای محترم نگهبان که با اخلاص و امانتداری کامل به وظیفه‌ی خطیر خود صادقانه و سخت‌کوشانه عمل کردند؛ از نیروی انتظامی و دیگر دستگاههای حافظ امنیت، که فضای سالم و باز و آرام را برای مردم تأمین نمودند، و سرانجام و بیش‌از همه، از یکایک رأی‌دهندگان که برای خود و کشورشان آبرو و ثبات و امنیت فراهم آوردند.

بار دیگر با تضرع و ابتهال، خدای عزیز و قدیر را از اعماق جان، سپاس گفته هدایت و رحمتش را برای این ملت و این بنده‌ی ناتوان مسألت میکنم و با سلام به حضرت ولی‌ّ الله‌الاعظم‌ روحی‌فداه به دعا و رعایت و حمایت آن صاحب اصلی این کشور دل می‌بندم و به روح امام راحل و ارواح طیبه‌ی شهیدان عزیز درود میفرستم.

والسلام علیکم و رحمةالله

سیّدعلی خامنه‌ای

23/خرداد/1388

 

شنبه بیست و سوم 3 1388
  رهبر معظم انقلاب:
حرف کسانی که می گویند ملت ایران به علت پایبندی به اصول خود، از چشم دنیا افتاده است، قابل قبول نیست
حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی، روز پنجشنبه برافراشتن دو پرچم "احیای اسلام" و "عزت و سربلندی ایران و ایرانی" را دو بعد حرکت تاریخی امام راحل خواندند و با اشاره به تلاشهای دشمنان برای جلوگیری از ادامه پیشرفت و اعتلای ملت ایران تأکید کردند: همه مردم و همه علاقه مندان به استحکام نظام و اسلام و ملت ایران، با همه توان و نشاط در انتخابات 22 خرداد به پای صندوق های رأی بیایند.
به گزارش خبرنگار ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، ایشان در اجتماع عظیم و پرشکوه قشرهای مختلف ملت در مراسم بیستمین سالگرد رحلت امام خمینی(ره)، در صحن مرحوم سیدمصطفی خمینی در حرم مطهر امام(ره) با تسلیت سالروز مصیبت فقدان پدر عظیم الشأن ملت ایران، احساس هویت و اصالت مسلمانان در دنیا را یکی از نتایج ارزشمند برافراشته شدن پرچم احیای اسلام از جانب امام خمینی(ره) دانستند و افزودند: در نتیجه نهضت بزرگ اسلامی امام راحل، ملت فلسطین بعد از دهها سال ناکامی جان گرفت، کشورهای عربی پس از شکست های متوالی احساس امید کردند و رژیم صهیونیستی به عنوان یک غده سرطانی که چهره شکست ناپذیری از خود نیز ترسیم کرده بود، از دست جوانان مسلمان سیلی خورد.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به انتفاضه های پی در پی مردم فلسطین و ضربات پیاپی آنها به رژیم صهیونیستی، عقب نشینی رژیم اشغالگر از لبنان و شکست این رژیم در دو جنگ 33 روزه لبنان و 22 روزه غزه خاطر نشان کردند: همه اینها به برکت احیای پرچم اسلام به دست امام خمینی (ره) بوده به گونه ای که رژیم صهیونیستی مجبور شده است موقتاً شعار از نیل تا فرات را کنار بگذارد.
حضرت آیت الله خامنه ای در ادامه تبیین آثار و نتایج برافراشته شدن پرچم احیای اسلام افزودند: تلاش ملت های مسلمان برای ایجاد حکومت و نظام اسلامی، ایجاد روحیه امید در میان روشنفکران دنیای اسلام و نرم تر شدن لحن دنیای غرب در برابر مسلمانان، همه از برکات و نتایج بیداری عمومی و ایستادگی در دنیای اسلام است.
ایشان تأکید کردند: مسلمانان در سراسر دنیای اسلام باید این تجربه موفق و مغتنم را قدر بدانند و راه خود را براساس آن تنظیم کنند زیرا تنها راه عزت و سربلندی ملت های مسلمان، ایستادگی آنان است.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به نرم شدن لحن دنیای غرب در قبال مسلمانان و تلاش دولت جدید امریکا برای ارائه چهره ای جدید از خود افزودند: به طور قاطع می گویم، ایجاد تغییر و چهره جدید، با نطق و حرف و شعار به دست نمی آید بلکه نیازمند عمل و جبران حق کشی های فراوان امریکا در حق ملت ایران و ملتهای منطقه است.
حضرت آیت الله خامنه ای خاطر نشان کردند: دولت قبلی امریکا با اقدامات خشونت آمیز، مداخله های نظامی، تبعیض ها و مداخله های زورمدارانه خود چهره ای زشت، منفور و خشن از دولت امریکا ترسیم کرده و ملت های مسلمان از ته دل از امریکا متنفرند.
ایشان در بیان نمونه هایی از حق کشی های امریکا، افزودند: امریکا از دموکراسی و اعتبار رأی ملت ها حرف زد اما آراء مردم فلسطین را در انتخاب دولت مورد نظرشان نادیده گرفت و با حمایت کامل از رژیم صهیونیستی مردم مظلوم فلسطین را اخلال گر و شریر خواند.
رهبر انقلاب اسلامی، عملکرد امریکا را در قبال موضوع هسته ای کشورمان یادآور شدند و افزودند: امریکایی ها در مقابل حق طبیعی و مشروع مردم ایران که خواستار دستیابی به صنعت هسته ای و استفاده از انرژی هسته ای در مسائل گوناگون صلح آمیز هستند، با دروغ گویی و کتمان حقیقت، ملت ایران را به تلاش برای ساخت بمب هسته ای متهم کردند.
حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: ملت ایران و مسئولان کشور بارها اعلام کرده اند که سلاح هسته ای در نظام تسلیحاتی ما وجود ندارد و حتی اعلام شد که از نظر اسلام استفاده از سلاح هسته ای حرام است اما غربی ها و به ویژه امریکا در تبلیغات دروغین خود می گویند ایران به دنبال بمب هسته ای است که این برخورد، حق کشی آشکار است.
ایشان با اشاره به اقدام رئیس جمهور نابخرد قبلی امریکا در اشغال افغانستان و عراق به بهانه مبارزه با تروریسم تأکید کردند: صداقت دولتمردان امریکا هنگامی آشکار می شود که در عمل دست به تغییر بزنند وگرنه با صدها نطق و سخنرانی و تحویل حرفهای شیرین به ملت های اسلامی، تغییری به وجود نخواهد آمد.
ایشان «احیای روح عزت و سربلندی ایران و ایرانی» را بعد دیگری از حرکت عظیم امام خمینی دانستندو خاطرنشان کردند: امام احساس حقارتی را که حکومت های وابسته و دیکتاتور و روشنفکران غرب زده در کشور القا کرده بودند، از روح ملت زدود و با دمیدن مستمر روح خودباوری و اعتماد به نفس، به ملت ایران ثابت کرد که «ما می توانیم و ما قدرتمندیم».
حضرت آیت الله خامنه ای امکانات مادی را برای پیشرفت هر کشور ضروری برشمردند اما افزودند: رکن اصلی پیشرفت و اقتدار، مؤلفه های معنوی و بویژه احساس اعتماد به نفس و عزت ملی است که می تواند، نظامهای منتخب مردم را، در مقابل زورگویان استحکام و پایداری بخشد و هر ملتی را از تأثیرگذاری در معادلات و سیاستهای بین المللی برخوردار سازد.
رهبر انقلاب اسلامی، عزت ملی را، ضرورتی بسیار اساسی دانستند و در تبیین ابعاد مختلف و عملی آن افزودند: اتکای به مردم در بعد مدیریت کشور، خودکفایی و قدرت مبادله در عرصه اقتصادی، تولید علم و داشتن سهم عمده در بنای علمی جهان، و افتخار به فرهنگ و سنتهای ملی از جمله مسائلی است که عزت ملی را معنا و مفهوم می بخشد.
ایشان احترام به فرد فرد انسانها را معنای عملی عزت ملی در عرصه اداره جامعه دانستند و افزودند: عزت ملی در سیاست خارجی یعنی برخورداری از استقلال رأی به گونه ای که هیچ قدرتی نتواند هیچ مسئله ای را بر کشور و ملت تحمیل کند.
حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به پایبندی ملت و نظام به «اعتماد به نفس ملی» و عزت ملی به عنوان رهنمود گرانقدر امام افزودند: حرکت سی ساله کشور در این زمینه، با فراز و نشیب همراه بوده اما هیچگاه متوقف نشده است و ملت فهیم ایران، با حفظ عزت ملی در همه عرصه ها، راه رسیدن به اوج اعتلا و پیشرفت را ادامه می دهد و با اقتدار کامل به نقطه ای می رسد که دشمنان حتی جرأت تهدید او را نداشته باشند.
رهبر انقلاب اسلامی با انتقاد از کسانی که می گویند ملت ایران خوار شده است تأکید کردند: آثار عزت این ملت بزرگ در مسائل مختلف جهانی نمایان است و حرف کسانیکه می گویند ملت ایران به علت پایبندی به اصول خود، از چشم دنیا افتاده است ابداً قابل قبول نیست.
ایشان در همین زمینه افزودند: دشمنان مداخله گر و زورگوی جمهوری اسلامی که جبهه متحدی در مقابل ملت تشکیل داده اند با تبلیغات وسیع سعی می کنند حقارت ملت ایران را القا کنند اما واقعیت این است که احترام به ملت بزرگ ایران و امام راحل عظیم الشأن در اعماق دل دشمنان نظام نیز رسوخ کرده است.
حضرت آیت الله خامنه ای جدا شدن از مردم، دوری از ارزشهای اسلامی و فراموشی خط مبارک امام را خطری بزرگ برای کشور دانستند و افزودند: باید با حفظ استخوان بندی مستحکم نظام که یادگار امام عزیزمان است و با تکیه بر همت مردم به ویژه جوانان، راه خود را تا پیروزی نهایی ادامه دهیم.
ایشان در بخش پایانی سخنانشان به بیان 4 نکته مهم درباره انتخابات حساس و سرنوشت ساز ریاست جمهوری 22 خرداد پرداختند.
رهبر انقلاب اسلامی در اولین نکته، با اشاره به تلاش چند ماهه رسانه های بیگانه برای مخدوش جلوه دادن انتخابات ریاست جمهوری افزودند: دشمنان ملت، گاه انتخابات ایران را انتصابات می خوانند و گاه می گویند رقابت نامزدها بازی کنترل شده درون حکومت است و انتخابات حتماً با تقلب همراه خواهد بود که البته هدف همه این تلاش‌ها، ضربه زدن به مردم سالاری دینی و جلوگیری از مشارکت قوی مردم در انتخابات است.
حضرت آیت الله خامنه ای ملت ایران را ملتی عزیز، باهوش، بیدار و آزموده شده خواندند و افزودند: دشمن درصدد است با القای ناامیدی در مردم، نظام را از پشتوانه مستحکم خود یعنی آرای مردمی محروم کند و با کمال تأسف در داخل نیز افرادی از روی غفلت همان حرفهای دشمن را تکرار و عملاً به تحقق اهداف دشمن کمک می کنند که باید به حال آنها حقیقتاً تأسف خورد.
ایشان تعیین مسئولان مختلف نظام را از افتخارات ملت ایران دانستند و تأکید کردند: بیگانگان درصددند این افتخار و سرافرازی را از ملت بگیرند اما هرکس به استحکام نظام و به اسلام و ملت ایران علاقه‌مند است عقلاً و شرعاً بر او واجب است که در انتخابات شرکت کند.
حضرت آیت الله خامنه ای در دومین نکته مهم سخنان خود در بحث انتخابات، حضور نامزدهای گوناگون با سلایق و شیوه های مختلف کاری و نیز طرفداری گروههای مختلف مردم از این نامزدها را جزو افتخارات نظام خواندند اما هشدار دادند همه، از جمله طرفدار سرسخت و متعصب نامزدها، مراقب باشند که این علاقه‌مندی، به اصطکاک و اغتشاش منجر نشود و دشمن از ایمان و آرمان آنها سوء استفاده نکند.
حضرت آیت الله خامنه‌ای در همین زمینه به حضور برخی جوانان علاقمند به نامزدها در خیابانها اشاره کردند و افزودند: در این مورد حرفی نمی زنم اما مبادا این مسئله به مجادله و درگیری و اغتشاش بیانجامد که اگر کسی اصرار به این مسئله داشته باشد حتماً یا خائن است یا بسیار غافل.
سومین نکته انتخاباتی سخنان رهبر انقلاب اسلامی در اجتماع عظیم مردم، متوجه نامزدهای محترم انتخاباتی بود.
ایشان چهار نامزد انتخاباتی ریاست جمهوری را به مراقبت کامل برای جلوگیری از بروز دشمنی و کینه توصیه مؤکد کردند و افزودند: صحیح و مورد پسند نیست که یک نامزد در سخنرانی در جمع مردم و یا نطق های تلویزیونی، برای اثبات خود، به نفی نامزد دیگر متوسل شود.
حضرت آیت الله خامنه‌ای افزودند: بنده با مناظره و گفتگو و انتقاد مخالفتی ندارم ولی همه سعی کنند که در چارچوبهای درست شرعی و دینی انجام شود، مردم بیدارند، می فهمند و می دانند.
رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: اختلاف نظر در مسائل گوناگون طبیعی است اما نامزدها و هوادارانشان در سخنرانی ها و اجتماعات بگونه ای عمل کنند که کارها با برادری و مهربانی و بدون اشکال پیش برود.
حضرت آیت الله خامنه ای در آخرین نکته بخش انتخاباتی سخنانشان بار دیگر خاطرنشان کردند: بنده یک رأی بیشتر ندارم که کسی آن را نمی داند ضمن اینکه به هیچ کس نمی گویم که به چه نامزدی رأی بدهد یا ندهد چرا که این مسئله به خود مردم مربوط و متعلق به ملت است.
رهبر انقلاب اسلامی در جمع بندی سخنانشان تأکید کردند: آنچه من از مردم می خواهم این است که همه با «تمام قوا، توان و نشاط» در 22 خرداد پای صندوق‌های رأی بروند.
سیام*1961**1111

انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) / کد خبر 526652
پنج شنبه جهاردهم 3 1388
چهل نکته درباره‌ انتخابات
 
رهبری- همشهری آنلاین:
گلچینی از بیانات رهبر انقلاب اسلامی درباره‌ی انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران

1. سرمایه‌گذاری انسانی

انتخابات سرمایه‏گذارى عظیم ملت ایران است؛ مثل این‌که شما سرمایه‏ى سنگین و عظیمى را در بانک می‌گذارید، بانک با آن کار می‌کند و شما از سودش استفاده می‌کنید؛ انتخابات یک چنین چیزى است. ملت ایران سرمایه‏گذارى عظیمى را می‌کند، سپرده‏گذارى بزرگى را انجام می‌دهد و سود آن را می‌برد. آراء یکایک شما مردم سهمى است از همان سرمایه‏گذارى و سپرده‏گذارى. هر رأیى که شما در صندوق مى‏اندازید، مثل این است که یک بخشى از پول آن سپرده را دارید تأمین می‌کنید. یک رأى هم اهمیت دارد. هرچه انتخابات پرشورتر باشد، عظمت ملت ایران بیشتر در چشم مخالفان و دشمنانش دیده خواهد شد؛ براى ملت ایران حرمت بیشترى خواهند گذاشت؛ دوستان شما هم در دنیا خوشحال می‌شوند. عظمت ملت ایران را حضور مردم در انتخابات نشان می‌دهد.

بیانات در جمع زائران و مجاوران حضرت امام رضا (ع) 1/1/1388

2. ثمره مردم‌سالاری دینی

انتخابات در کشور ما یک حرکت نمایشى نیست. پایه‏ى نظام ما همین انتخابات است. یکى از پایه‏ها، انتخابات است. مردم‏سالارى دینى با حرف نمی‌شود؛ مردم‏سالارى دینى با شرکت مردم، حضور مردم، اراده‏ى مردم، ارتباط فکرى و عقلانى و عاطفى مردم با تحولات کشور صورت می‌گیرد؛ این هم جز با یک انتخابات صحیح و همگانى و مشارکت وسیع مردم ممکن نیست. این مردم‏سالارى، عامل پایدارى ملت ایران است. این‌که شما توانسته‏اید در طول این سى‌سال از نهیب ابرقدرت‌ها نترسید، این‌که ابرقدرتها هم غیر از نهیب نتوانستند ضربه‏ى اساسى به شما بزنند، این‌که جوانان کشور در ورود به میدان‌هاى گوناگون این شجاعت و اخلاص را نشان می‌دهند، ناشى از مردم‏سالارى دینى است.

بیانات در جمع زائران و مجاوران حضرت امام رضا (ع) 1/1/1388

3. هدیه‌ی امام

انتخابات نماد حرکت اسلامى در کشور ماست. انتخابات، هدیه‌ى اسلام به ملت ماست. امام بزرگوار ما حکومت اسلامى به روش انتخاباتى را به ما یاد داد. حکومت اسلامى در ذهن‌ها و خاطره‌ها به شکل خلافت‌هاى موروثى به یادگار مانده بود؛ خیال مى‌کردند حکومت اسلامى یعنى مثل خلافت بنى‌امیه و بنى‌عباس یا خلافت ترکان عثمانى؛ یک نفر با نام و شکل ظاهرى خلیفه، اما با باطن و عمل فرعون و پادشاهان مستبد؛ بعد هم که از دنیا مى‌رود، یک نفر را به جاى خود معین کند. در ذهن مردم دنیا، حکومت اسلامى به این شکل تصویر مى‌شد؛ که بزرگترین اهانت به اسلام و حکومت اسلامى بود. امام، حکومت اسلامىِ به روش انتخابات مردم و حضور مردم و تعیین منتخب مردم را - که لبّ اسلام است - بار دیگر براى مردم ما معنا کرد و در جامعه‌ى ما تحقق بخشید.

بیانات در مراسم شانزدهمین سالگرد ارتحال امام خمینى (ره) 14/3/84

4. مسئله‏ى اول، شرکت در انتخابات

انتخاب رئیس جمهور یعنى انتخاب رئیس قوه‏ى مجریه و کسى که اغلب امکانات کشور در اختیار اوست. و مى‏بینید اگر چنان‌چه رئیس جمهورى شور و نشاط و شوق و اراده داشته باشد، چه خدمات بزرگى را براى این کشور انجام می‌دهد؛ می‌خواهند این نباشد. من عرض می‌کنم: همه باید اصرار داشته باشید که در انتخابات شرکت کنید. به نظر من مسئله‏ى اول در انتخابات، مسئله‏ى انتخاب این شخص یا آن شخص نیست؛ مسئله‏ى اول، مسئله‏ى حضور شماست. حضور شماست که نظام را تحکیم می‌کند، پایه‏هاى نظام را مستحکم می‌کند، آبروى ملت ایران را زیاد می‌کند، استقامت کشور را در مقابل دشمنى‏ها زیاد می‌کند و دشمن را از طمع ورزیدن به کشور و از فکر ضربه زدن و توسعه و فساد و فتنه منصرف میکند. این یک مسئله‏ى بسیار مهم است؛ پس مسئله‏ى اول، شرکت در انتخابات است.

بیانات در جمع مردم استان کردستان‏ در میدان آزادى سنندج‏ 2/22//1388

5. برای حضور حداکثری تلاش کنید

مسأله‌ى اول، مشارکت است. در زمینه‌ى مشارکت مردم، هر طور که مى‌توانید، روى خانواده‌ها و دوستانتان کار کنید. مشارکت، یکى از اساسى‌ترین مسائل است. حضور مردم براى پیشرفت و صیانت کشور لازم است. نه این‌که اگر عده‌ى زیادى شرکت نکردند، این‌ها به نظام «نه» گفته‌اند؛ به‌هیچ‌وجه این‌طورى نیست. آن‌هایى که به‌خاطر «نه» گفتنِ به نظام نمى‌آیند، درصد خیلى کمى‌اند. یک‌عده به‌خاطر بى‌حالى نمى‌آیند؛ یک‌عده به‌خاطر بى‌حوصلگى نمى‌آیند؛ یک‌عده روز جمعه کار دیگرى دارند و نمى‌آیند؛ این‌ها را شما راه بیندازید. والّا کسانى‌که معتقد به نظام و قانون اساسى نیستند و دلشان براى بیگانگان و نفوذ آن‌ها پر مى‌زند و منتظر آمدن بیگانگان هستند، درصد بسیار کمى‌اند.

بیانات در دیدار دانشجویان بسیجى 5/3/1384

6. رأی دادند تا نه بگویند!

این‌ها هیچ‌وقت دست از بدگویى کردن نسبت به جمهورى اسلامى و هر تشکیلاتى در دنیا که با آن موافق نباشند، برنمى‌دارند. اگر مردم ایران در یک انتخابات پرشور شرکت کنند، یک‌طور حرف مى‌زنند؛ اگر شرکت نکنند، یک‌طور دیگر حرف مى‌زنند... در انتخابات دوم خرداد سال هفتادوشش- که انتخابات پرشورى شد؛ جمعیت عظیمى شرکت کردند که البته بى‌سابقه نبود و آن درصد قبلاً هم در بعضى از انتخابات‌هاى دیگر شرکت کرده بودند؛ اما در آن انتخابات درصد بسیار خوبى شرکت کردند- رادیوهاى بیگانه گفتند ملت ایران جمع شدند و رأى در صندوق‌ها ریختند، براى این‌که به جمهورى اسلامى بگویند نه! شما را به خدا ببینید؛ مردم به دعوت رهبرى، نظام و مسؤولان آمدند و مسؤولى را براى جمهورى اسلامى انتخاب کردند. وقتى که شلوغ بود و جمعیت پاى صندوق‌ها با درصد بالا شرکت کردند، آن‌طور گفتند؛ در انتخابات شوراها هم که در شهرهاى بزرگ، مخصوصاً تهران، شرکت مردم خیلى پایین بود، باز گفتند مردم شرکت نکردند؛ یعنى به جمهورى اسلامى گفتند نه! بنابراین و به‌نظر آن‌ها اگر مردم در انتخابات شرکت کنند، گفته‌اند نه؛ اگر شرکت هم نکنند، گفته‌اند نه! تبلیغات دشمن این‌گونه است. هرچه هم مردم شرکت کنند، تبلیغات دشمن هست.

دیدار استادان و دانشجویان قزوین26/9/1382

7. آبروی ملی

از حدود یک سال پیش، دستگاه‌هاى تبلیغاتى دشمنان ملت ایران، با یک شیب ملایمى شروع کردند علیه این انتخابات حرف زدن و اقدام کردن و مطلب ساختن؛ دستگاه‌هاى امنیتى‏شان هم مشغول شدند به خبرگیرى و گمانه‏زنى و پیشنهاد دادن. روى این انتخابات حساسند... در درجه‏ى اول، هدفشان تعطیل شدن انتخابات است که انتخابات نباشد... درست در نقطه‏ى مقابل خواست دشمنان، همه‏ى ما باید در انتخابات حضور فعالى داشته باشیم. انتخابات آبروى ملى ماست؛ انتخابات یکى از شاخص‌هاى رشد ملى ماست؛ انتخابات وسیله‏اى براى عزت ملى است. وقتى ببینند که ملت ایران با شور و با شعور و با درک کامل و آگاهى پاى صندوق‌هاى رأى می‌روند، معنایش چیست؟ معنایش این است ملت براى خود حق و توان تصمیم‏گیرى قائل است؛ می‌خواهد در آینده‏ى کشور اثر بگذارد و مسئولان کشور و مدیران اصلى کشور را انتخاب کند.

بیانات در جمع مردم استان کردستان‏ در میدان آزادى سنندج‏ /1388/2/22

8. بهانه‌های بنی‌اسراییلی!

بنده معتقدم که در این انتخابات، ملت باید به عنوان یک تکلیف و یک حق شرکت کند... دشمنان ما مى‌خواهند اصلاً انتخابات برگزار نشود. چرا؟ براى این‌که بتوانند شاهدى بیاورند که در ایران مردم‌سالارى و دمکراسى نیست. وقتى ما انتخابات برگزار مى‌کنیم، حربه‌ى آنها گم مى‌شود. بنابراین اولین خواسته‌هاى آن‌ها برگزار نشدن انتخابات است... گام دوم این است که اگر نتوانستند، انتخابات را متهم کنند. خواهند گفت در انتخابات تقلب شده؛ خواهند گفت انتخابات تبعیض‌آمیز است؛ خواهند گفت چرا فلانى رد صلاحیت شد... آن‌جایى هم که رد صلاحیت نیست، باز همین حرف‌ها را مى‌گویند. در انتخابات دور دوم شوراها مطلقاً رد صلاحیت نبود. همان آدم‌هایى که واقعاً به نظام عقیده‌یى ندارند، آمدند در انتخابات شرکت کردند و به‌خاطر بى‌اعتنایى مردم رأى هم نیاوردند؛ اما باز هم حرف مى‌زنند! به‌هرحال این‌ها انتخابات را زیر سؤال مى‌برند. دشمن با یک انتخابات موفق، سراسرى و پُرشور مخالف است.

بیانات در دیدار دانشجویان و اساتید دانشگاه‌هاى استان کرمان 19/2/84

9. از کاه، کوه نسازید!

انتخابات در دوره‏هاى گذشته سالم بوده. در مواردى که شبهاتى پیش مى‏آمد، ما فرستادیم تحقیق کردند، دنبال کردند. در یکى از مجالس گذشته شایعاتى پیدا شد، بعضى‏ها دلایلى آوردند، حرف‌هایى زدند که انتخابات ناسالم است؛ توقع داشتند که در برخى از شهرهاى مهم از جمله تهران، انتخابات ابطال شود. ما افراد وارد و مطلعى را فرستادیم تحقیق کردند، مطالعه کردند؛ دیدند نه، خدشه در انتخابات نیست. در بین هزارها صندوق ممکن است در دو تا، پنج تا صندوق خدشه‏هایى به وجود بیاید. این، انتخابات را خراب نمی‌کند. این هم مال بعضى از اوقات بوده است. گاهى یک گروهى، یک جناحى - از این جناح‌هاى معمولى کشور که شماها این جناح‏بندى‏ها را می‌شناسید - که بر سر کار بودند، نتیجه‏ى انتخابات به ضرر آن‌ها و به نفع جناح مقابل شده؛ مکرر این اتفاق افتاده. چطور این انتخابات را کسى ممکن است زیر سؤال ببرد؟

بیانات در دیدار جمعى از معلمان، پرستاران و کارگران 9/2/1388

10. ورودى‌هاى میدان سیاست باید کنترل شود

یقیناً ورودى‌هاى میدان سیاست باید کنترل شود. میدانِ اداره‌ى کشور و مدیریت کشور است؛ مگر شوخى است؟ یک کشور را مى‌خواهند دست یک نفر بسپرند؛ لذا باید ورودى‌هاى این میدان کنترل شود و معلوم گردد کسى که دارد مى‌آید، کیست؛ اصلاً عُرضه‌ى این کار را دارد یا ندارد؛ بعد، اعتقاد به این کار دارد یا ندارد؛ بعد، اصلاً مى‌فهمد در کشور چه کار باید کرد یا نه. ملاک‌هایى وجود دارد؛ باید کسانى باشند که این ملاک‌ها را ببینند و بسنجند؛ قانون اساسى این را پیش‌بینى کرده. شما معیارها را مى‌دانید. خوشبختانه کشور ما کشور جوانى است؛ لذا چهره‌ى جوان کشور اقتضاء مى‌کند که یک نشاط خوب و قوى و جوانانه در کل دستگاه اجرایى وجود داشته باشد. نگاه کنید ببینید واقعاً چه کسى طرفدار انقلاب و طرفدار دین و طرفدار عدالت و طرفدار عدم تبعیض بین فقیر و غنى است؛ چه کسى کفایت و دنبال‌گیرى و نشاط لازم را دارد؛ چنین کسى را پیدا کنید.

بیانات در دیدار دانشجویان بسیجى 5/3/84

11. از جاده‌ی انصاف خارج نشوید

کسانى که براى انتخابات خود را نامزد می‌کنند، بدانند که انتخابات یک وسیله‏اى است براى بالا بردن توان کشور، براى آبرومند کردن ملت؛ انتخابات فقط ابزارى براى قدرت‏طلبى نیست. اگر بناست این انتخابات براى اقتدار ملت ایران باشد، پس نامزدها بایستى به این اهمیت بدهند و این را در تبلیغاتشان، در اظهاراتشان و در حضورشان رعایت کنند. مبادا نامزدها در اثناى فعالیت‌هاى انتخاباتىِ خودشان جورى رفتار کنند و حرفى بزنند که دشمن را به طمع بیندازند. رقابت‌ها را منصفانه کنند، حرف‌ها را منصفانه کنند، از جاده‏ى انصاف خارج نشوند. خوب، به طور طبیعى هر نامزدى حرفى دارد و حرف مقابل خود را رد میکند؛ این رد و ایراد فى نفسه اشکالى ندارد؛ اما مشروط بر این‌که تویش بى‏انصافى نباشد، کتمان حقیقت نباشد. میدان براى همه باز است؛ بیایند در میدان انتخابات خود را بر مردم عرضه کنند. اختیار با مردم است؛ مردم هر جورى که فهمیدند، تشخیص دادند، هشیارى آن‌ها به آن‌ها کمک کرد، ان‏شاءاللَّه همان جور عمل خواهند کرد.

بیانات در جمع زائران و مجاوران حضرت امام رضا (ع) 1/1/1388

12. مردم چه تقصیری دارند؟

آن کسانى هم که دستى در تبلیغات دارند، فضاى سیاسى کشور را آشفته نکنند؛ بدگویى از این، اهانت به آن، معارضه‌ى جناح‌هاى سیاسى با هم. مردم چه تقصیرى کرده‌اند که بایستى ذهن آن‌ها به خاطر انگیزه‌هاى مختلف سیاسى اشخاص و گروه‌ها و جناح‌ها و مجموعه‌ها، آشفته و مغشوش شود. این‌ها بگذارند فضاى انتخابات سالم باشد. البته هرکس حق دارد از خود و نامزد انتخاباتى خود دفاع و حمایت کند؛ این مانعى ندارد. تبلیغات در حد متعارف و بدون اسراف و زیاده‌روى، خیلى خوب است؛ اما اهانت، تخریب و بدگویى - این‌کارهایى که جزو رسوم زشت بعضى از کشورهاى غربى است - را کنار بگذارند؛ بگذارند مردم در یک فضاى آرام، با تشخیص، با بصیرت و بدون سراسیمگى انتخاب کنند.

خطبه‌هاى نماز عید سعید فطر به امامت رهبر معظم انقلاب اسلامی 2/8/1385

13. رحمت الهی آلوده نشود

بعضى از تخریب‌ها البته از روى بى‌توجهى بود؛ بعضى از آقایان و نامزدها یا طرفداران آن‌ها با محاسباتى، حرف‌هایى نسبت به نظام زدند که واقع‌بینانه نبود؛ خیلى از مثبتات نظام، از کارهاى بزرگ نظام نادیده گرفته شد و سیاه‌نمایى شد. و پیشرفت‌هاى عظیمى که به وسیله‌ى دولت‌ها در این سال‌ها به وجود آمده، ندیده گرفته شد؛ این‌ها از روى غفلت بود، لیکن بعضى از این تخریب‌ها از روى غفلت نبود. تعدادى از نامزدهاى انتخابات ریاست جمهورى مورد تخریب قرار گرفتند؛ تخریب‌هاى غیر منصفانه و ناجوانمردانه... این، حادثه‌ى بدى بود. رحمت الهى را نباید با این‌گونه کارها آلوده کرد.

بیانات در دیدار رئیس و مسؤولان قوه‌قضائیه و خانواده‌هاى شهداى فاجعه‌ هفتم تیر

 7/4/1384

14. آب در آسیاب دشمن نریزید

دشمنان ایران و ایرانى می‌دانند که مایه‏ى ایستادگى و اقتدار این ملت و اراده‏ى مستحکم او، همین ایمان اسلامى او بود؛ می‌خواهند این را از او بگیرند. آن‌ها تبلیغات جهانى را در همین جهت سازماندهى می‌کنند. ما باید هوشیار باشیم؛ مسئولین ما باید هوشیار باشند؛ نامزدهاى انتخابات باید هوشیار باشند. مبادا نامزدهاى انتخابات ریاست جمهورى در تبلیغات خود براى دل‌خوشى دشمنان حرفى بر زبان جارى کنند. رضایت خدا را باید در نظر گرفت، رضایت اولیاء را باید در نظر گرفت. آن چیزى را باید معیار قضاوت قرار داد که مایه‏ى ایستادگى ملت است، مایه‏ى استحکام ملت است، مایه‏ى استقامت مردم است و او پایبندىِ محکم به اسلام است.

بیانات در جمع تعدادى از خانواده‏هاى شهداء 3/3/1388

15. مردم را نگران نکنید

نامزدهاى محترمى که تاکنون نام‏نویسى کرده‏اند و مشغول تبلیغات و اظهاراتى هستند... سعى کنند با انصاف عمل کنند. اثبات و نفى‏شان با توجه به حق و صدق باشد. چیزهایى را که انسان می‌شنود، باور نمی‌کند که از زبان نامزدها و آن کسانى که دنبال این مسئولیت‌ها هستند، از روى صدق و صفا خارج شده باشد. گاهى انسان حرف‌هاى عجیب و نسبت‌هاى عجیبى می‌شنود. این حرف‌ها مردم را نگران می‌کند؛ کسى را هم به گوینده‏ى این حرف‌ها دلبسته و علاقه‏مند نمی‌کند! نامزدهاى محترم توجه داشته باشند: اذهان عمومى را تخریب نکنند. این همه نسبت خلاف دادن به این و آن، تخریب‌کننده‏ى اذهان مردم است؛ واقعیت هم ندارد؛ خلاف واقع هم هست. بنده که از همه‏ى این آقایان اوضاع کشور را بیشتر می‌دانم و بهتر خبر دارم، می‌دانم که بسیارى از این مطالبى که بعنوان انتقاد درباره‏ى وضع کشور و وضع اقتصاد و این‌ها می‌گویند، خلاف واقع است؛ اشتباه می‌کنند. ان‏شاءاللَّه اشتباه است. امیدواریم که خداوند متعال براى این ملت خیر و صلاح و آبادانى کامل را مقدر فرموده باشد.

بیانات در جمع مردم استان کردستان‏ در میدان آزادى سنندج‏ 1388/2/22

16. اختیارات بی‌نظیر در اختیار رییس‌جمهور

انتخابات یک حادثه‌ى مهم است؛ چون مردم اختیار کشور را براى مدت چهار سال به دست انسانى خواهند داد؛ و اوست که مى‌تواند در این مدت بودجه و درآمد و نیروى انسانى و سازمان‌هاى کشور را به‌کار بگیرد؛ یا درست، یا خداى نکرده نادرست؛ یا کامل، یا خداى نکرده ناقص؛ یا همراه با صحت عمل، یا خداى نکرده دچار شائبه‌هاى سوءعمل؛ یا با توجه به نیازهاى مردم، متوجه به باز کردن گره‌هاى زندگى مردم، متوجه به رفع مشکلات انبوهى که وجود دارد، یا خداى نکرده بى‌اعتنایى به این‌ها. پس انتخابات از این جهت بسیار مهم است که ملت ایران مى‌خواهد اداره‌ى کشور را براى چهار سال به دست انسانى بسپرد که از لحاظ قانونى اختیارات بسیار وسیعى دارد، امکانات بى‌نظیرى در اختیار دارد و مى‌تواند ملت و کشور را چهار سال و یا حتّى بیش از چهار سال جلو ببرد؛ و مى‌تواند متوقف نگه دارد یا خداى نکرده به عقب برگرداند.

بیانات در مراسم شانزدهمین سالگرد ارتحال امام خمینى (ره) 14/3/1384

17. توصیه به نامزدها

به آقایان محترمى که در این میدان هستند، این چند توصیه را عرض مى‌کنیم: در تبلیغاتشان ارزش‌هاى نظام را ندیده نگیرند؛ همدیگر را تخریب نکنند و از دادن آمارهاى سست بپرهیزند... با مردم با کمال صداقت حرف بزنند؛ هرچه عقیده‌شان هست، به مردم بگویند. اگر بخواهند در دل مردم اثر بگذارند، این صداقت، بیشتر در دل مردم اثر مى‌گذارد. آن چیزى که حقیقتاً عقیده و نیت آن‌هاست، آن را به مردم بگویند؛ اختیار با مردم است که چیزى را انتخاب کنند. وحدت ملى را خدشه‌دار نکنند. طورى نباشد که به خاطر جذب یک دسته یا یک گروه، حرفى بزنند که وحدت ملت خدشه‌دار شود. وعده‌هایى که معلوم است نمى‌توانند به آن‌ها عمل کنند، به مردم ندهند. آن‌چه که در چارچوب قانون اساسى است و امکانات مملکت از امکانِ آن حکایت مى‌کند، آن را به مردم بگویند. بله، به مردم قول بدهند که اگر رأى آوردند، با همه‌ى قوا و قدرتِ خودشان و با اتّکال به خدا و با اتّکاى به مردم، مدیریت عالى و کلان کشور را در دست مى‌گیرند و پیش مى‌برند؛ «خذها بقوّة»؛ با قوت این مأموریت را به دست بگیرند و پیش بروند و در هیچ‌جا ضعف نشان ندهند.

بیانات در خطبه‌هاى نماز جمعه‌ى تهران 28/2/1380

18. همیشه نگران تبلیغاتم

یکى از کارهایى که بنده - چه در تبلیغات انتخابات مجلس و چه در انتخابات ریاست جمهورى - همیشه نگران آن هستم، این است. نه خودشان تبلیغات پُرخرج کنند، نه به طرفدارانشان اجازه دهند. بعضى افراد ممکن است بگویند به ما ربطى ندارد؛ این کار پُرخرج را دیگران مى‌کنند. شما بگویید نکنند. خوشبختانه آن‌گونه که اطّلاع پیدا کردم، ساعت‌هاى فراوانى براى نامزدها وقت گذاشته‌اند که از طریق تلویزیون و رادیو با مردم حرف بزنند... خیلى خوب؛ این بهترین تبلیغات است. رادیو و تلویزیون همه‌جا وجود دارد؛ چه نیازى هست که براى تبلیغات گوناگونِ رنگینى که بعضى جاها مى‌کنند، پول زیادى مصرف شود که احیاناً بعضى افراد هم نتوانند خودشان آن خرج را کنند و مجبور باشند از کسانى بگیرند و خداى نکرده وام‌دار شوند؟

بیانات در خطبه‌هاى نماز جمعه‌ى تهران 28/2/1380

19. گره را باز کنید!

مردم از دعواهاى سیاسى و اختلافات سیاسى و من خوبم و تو بدى خسته‌اند؛ مردم این چیزها را دوست نمى‌دارند. در کشور کارهاى زیادى هست که باید انجام بگیرد؛ کارهاى زیادى هم انجام گرفته است. مشکلات فراوانى وجود دارد که باید برطرف شود؛ گره‌هایى هست که باید باز شود. در کشور باید فساد ریشه‌کن شود؛ تبعیض نباشد؛ به طبقه‌ى مستضعف و محروم - بخصوص مستضعفینِ بى‌دست و پا - به‌طور ویژه توجه شود؛ این‌ها وظایف اسلامى ماست؛ وظایفى است که قانون اساسى بر دوش همه‌ى مسؤولان کشور گذاشته است؛ هیچ‌کس نمى‌تواند خود را از این کارها برکنار بدارد. دعواهاى لفظى، شعارهاى لفاظى‌گونه، اسم از مفاهیم مبهم و بى‌سروته آوردن، مشکل مردم را حل نمى‌کند؛ مردم احتیاج دارند به این‌که در میدان عمل و کار، با لجن‌هایى که نمى‌گذارد این دریاچه‌ى مصفا طراوت لازم را داشته باشد، مبارزه شود.

بیانات در دیدار اقشار مختلف مردم 25/3/1384

20. رییس جمهوری برای همه

اختلاف نظرهایى که در دوران انتخابات پیش مى‌آید، ممکن است کدورت‌هایى را بین بعضى از برادران و خواهران به‌وجود بیاورد؛ نگذارید این کدورت‌ها باقى بماند. فرض کنید یکى از شما دو رفیق، طرفدار یک نفر هستید؛ دیگرى هم طرفدار یک نفر دیگر. در مقام بحث و مجادله، شما مى‌خواهى حرف خودت را ثابت کنى؛ او هم مى‌خواهد حرف خودش را ثابت کند؛ لذا ممکن است از هم کدورت پیدا کنید. این کدورت‌ها روز جمعه باید زیر خاک دفن شود و تمام گردد. کسى که روز جمعه با انتخاب مردم برگزیده شد، او دیگر رئیس جمهور همه است؛ چه کسانى که به او رأى داده‌اند، چه کسانى که به دیگرى رأى داده‌اند... همه موظفند نسبت به کسى که رئیس جمهور شد، همکارى و همدلى نشان دهند. کسى که شوراى نگهبان او را تأیید کرده است، در واقع مُهر صلاحیت به او زده است. اختلاف و دعوا سر پیدا کردن صالح‌تر است.

بیانات در دیدار اقشار مختلف مردم 25/03/1384

21. هرکس برنامه‌هاى خودش را بگوید

من به همه‌ى کسانى که نامزد انتخابات ریاست جمهورى هستند و طرفداران آن‌ها صمیمانه عرض مى‌کنم که فضاى کشور را فضاى دشمنى و نقار و تشنج و اختلاف نکنند. البته ملت این‌طور نیستند؛ گروهى هستند که اگر مجموع‌شان را بشمریم، به چند هزار نفر نمى‌رسند - بالاخره هر کس طرفدارانى دارد – این‌ها فضاى روزنامه‌ها و دستگاه‌هاى ارتباط جمعى را متشنج مى‌کنند. فضا باید دوستانه باشد؛ هر کس حرف‌هاى خودش را بزند و برنامه‌هاى خودش را بگوید و کارى را که خودش مى‌تواند بکند، بیان کند؛ به دیگران چه کار دارند؟ فضا را متشنج نکنند؛ فضا را برادرانه و صمیمانه بکنند.

بیانات در دیدار خانواده‌هاى شهدا 3/3/1384

22. مسابقه خدمت

انتخابات در کشور ما باید مسابقه‌اى براى خدمت باشد، نه مسابقه‌اى براى کسب قدرت. انتخابات اسلامى این‌گونه است. آن‌جایى که دعوا بر سر قدرت است، آن‌طورى مى‌شود که شما در بعضى از انتخابات دنیا مشاهده مى‌کنید. یک نمونه‌اش را هم در انتخابات اخیر امریکا دیدید. آن‌جا دعوا بر سر قدرت است؛ دست به یقه‌اند؛ هر طرف مى‌خواهد قدرت را به حزب و مجموعه‌ى خودش منتقل کند. مسأله، مسأله‌ى کسب قدرت است. صریحاً هم مى‌گویند: تلاش مى‌کنیم تا به قدرت و مقام برسیم. در منطق اسلامى، قدرت و عزّت و آبرو و خوش‌نامى و امکانات، فقط و فقط براى خدمت به مردم و حرکت دادن خود و جامعه و کشور در راه نظام مقدّس اسلامى و رسیدن به آرمانهاى بلندى است که انسان‌ها نیازمند آنند. این مسند، مسابقه براى خدمت و زحمت‌کشى است.

بیانات در جمع کثیرى از مردم استان گیلان در استادیوم شهید عضدى شهرستان رشت

 11/2/1380

23. خصوصیات کاندیدای اصلح

به همه‌ى برادران و خواهران و همه‌ى ملت عزیز ایران سفارش مى‌کنم که فضاى انتخابات را، هم گرم و هم سالم نگه دارند. کسانى که به یک نامزد انتخاباتى علاقه‌مندند، مراقب باشند به خاطر علاقه‌ى به او، نامزد دیگر را تخریب نکنند؛ این بین مردم اختلاف و نقار ایجاد مى‌کند؛ علاوه بر این‌که تخریب اساساً کار درستى نیست و فایده‌یى هم ندارد. کسى که با تخریب یک نامزد انتخاباتى مى‌خواهد آراء او را کم کند، به مقصود خودش دست پیدا نمى‌کند؛ هم یک کار غلط و خلاف منطق و در موارد بسیارى خلاف شرع انجام مى‌گیرد، هم فایده‌یى گیر او نمى‌آید. فضا را سالم نگه دارید. شما از نامزد خودتان حمایت کنید، دیگران هم از نامزد خودشان حمایت کنند و به او رأى دهند. در پیدا کردن نامزد مورد نظر دقت کنید. به کسى گرایش پیدا کنید که به دین مردم، به انقلاب مردم، به دنیاى مردم، به معیشت مردم، به آینده‌ى مردم و به عزت مردم اهمیت مى‌دهد.

بیانات در مراسم شانزدهمین سالگرد ارتحال امام خمینى (ره) 14/3/1384

24. حمایت از معیارها

البته بدیهى است که رهبرى از فرد خاصى حمایت نمى‌کند؛ از معیارها حمایت مى‌کند. ما دنبال این هستیم که این معیارها تحقق پیدا کند. بنده دنبال این هستم که شخصى سر کار بیاید و قوه‌ى مجریه را اداره کند که خود را خدمت‌گزار مردم بداند و توانایى داشته باشد و به آرمان‌هاى امام و نظام اسلامى معتقد و پایبند باشد و حقیقتاً عدالت و مبارزه‌ى با فساد براى او حائز اهمیت باشد.

بیانات در اجتماع بزرگ مردم کرمان 11/2/1384

25. انتخاب اصلح، تشخیص خود مردم

درباره‏ى موضع رهبرى در مورد انتخابات، گمانه‏زنى و شایعه و این‌ها همشیه بوده و خواهد بود. بنده یک رأى دارم، آن را در صندوق مى‏اندازم. به یک نفرى رأى خواهم داد، به هیچ‌کس دیگر هم نخواهم گفت که به کى رأى بدهید، به کى رأى ندهید؛ این تشخیص خود مردم است. بنده گاهى از دولت حمایت می‌کنم، دفاع می‌کنم؛ بعضى سعى می‌کنند براى این کار معناى نادرستى جعل و ابداع کنند. نه، من از دولت‌ها همیشه دفاع می‌کنم؛ منتها اگر دولتى بیشتر مورد تهاجم قرار گرفت و احساس کردم حملات غیر منصفانه‏اى می‌شود، بیشتر دفاع می‌کنم. من طرفدار اِعمال انصافم؛ من می‌گویم باید منصف باشیم. رفتارها را نگاه کنیم؛ این ربطى به انتخابات ندارد، بحث انصاف و بى‏انصافى است. حمایت کردن از خدمت‌گزاران در کشور، وظیفه‏اى است که هم من دارم، هم همه دارند؛ این مربوط به اعلام موضع انتخاباتى نیست.

بیانات در جمع زائران و مجاوران حضرت امام رضا (ع) 1/1/1388

26. ذوب در هدف

دنبال آرمان‌هاى حقیقى در قالب و لباس عملى آن بگردید. نه باید دنبال ایده‌آل‌هایى بود که عملى و اجرایى نیستند، نه باید به کم قانع شد و از آن آرمان‌ها دور ماند. آنچه همواره باید مورد نظر باشد، چشم‌انداز بیست‌ساله است؛ این چشم‌انداز خیلى مهم است. و من به شما عرض کنم؛ به شهادت افرادى که کارشناس و متخصص این کار هستند، این چشم‌انداز کاملاً عملى است؛ یعنى به ‌هیچ‌وجه در آن، بلندپروازى‌هاى بیهوده و بى‌پشتوانه وجود ندارد. درست نگاه کنید، دقت کنید و چشم‌انداز بیست‌ساله را بخوانید. ما ملت ایران با این قانون اساسى جامع و با این ارکان نظام- اگر خوب کار کنند و درست کار کنند- مى‌توانیم در ظرف بیست سال کشور خود را به نقطه‌ى اوج و قله‌اى که در این چشم‌انداز تصویر شده، برسانیم. سیاست‌ها را در نظر داشته باشید. سیاست‌ها بر اساس این چشم‌انداز تنظیم شده است. قانون‌ها باید با سیاست‌ها هماهنگ باشد؛ یعنى در دل سیاست‌ها جا بگیرد و به سمت این چشم‌انداز حرکت کند. آن چشم‌انداز هم بر پایه‌ى اسلام است. باید همه‌ى وقت و همت و شغل را مصروف همین اهداف کرد و در واقع ذوب در این اهداف شد.

دیدار با نمایندگان هفتمین دوره‌ى مجلس شوراى اسلامى 27/3/1383

27. پیشرفت و عدالت، دو روی سکه

برای دهه‌ی چهارم... دو شاخص عمده وجود دارد که باید این دو را حتماً بدست بیاوریم: یکی پیشرفت است، یکی عدالت. ما مثل بعضی از کشورها و نظام‌های دنیا فقط به پیشرفت فکر نمی‌کنیم؛ ما پیشرفت را همراه با عدالت می‌خواهیم... خیلی از کشورها هستند که از لحاظ علمی پیشرفت کرده‌اند و به آمارها و شاخصهای اقتصادی آنها که نگاه می‌کنیم، ملاحظه می‌کنیم که مثلاً درآمد سرانه‌ی آنها خیلی هم بالاست؛ اما مسئله‌ی مهم این است که این درآمد سرانه در میان ملت چه جور تقسیم می‌شود؛ این آن نکته‌ای است که نظام‌های غیر الهی و نظام‌های رونوشت‌کرده‌ی از نسخه‌های استکباری، دیگر به آن توجه نمی‌کنند. ما نمی‌توانیم توجه نکنیم؛ ما می‌خواهیم کشورمان از همه‌ی جهات ـ از لحاظ علمی، از لحاظ اقتصادی، از لحاظ فناوری، از لحاظ سیاسی ـ به پیشرفت برسد، مردم به رفاه دست پیدا کنند؛ اما در کنار پیشرفت، می‌خواهیم کشور عادلانه و با عدالت اداره بشود؛ این مهم است. نه عدالتِ بدون پیشرفت مطلوب است، نه پیشرفتِ بدون عدالت. عدالت بدون پیشرفت یعنی برابری در عقب‌ماندگی، برابری در فقر؛ این را نمی‌خواهیم. پیشرفت بدون عدالت را هم هرگز مطالبه نمی‌کنیم؛ پیشرفت، همراه با عدالت.

بیانات در جمع زائران و مجاوران حضرت امام رضا (ع) 1/1/1387

28. عزت، حکمت و مصلحت

عزت و حکمت و مصلحت، یک مثلث الزامى براى چارچوب ارتباطات بین‌المللى ماست... ما نمى‌خواهیم عزتمان را با تکیه بر نژاد و ناسیونالیسم و حرف‌هایى که متأسفانه همه‌ى دنیا با تکیه به آن‌ها دور خودشان یک حصار مى‌کشند، ثابت کنیم... نه! ما براى خودمان، عزت را بر اساس اعتقاد و ایمان توحیدى- که خاصیت و شاخصه‌ى تفکر اسلامى است- و دل بستن به خدا و محبت به بندگان و خلایق الهى و لزوم خدمت به آن‌ها قایلیم. هر ملتى ذخیره‌اى دارد. ملت ما هم ذخایر خیلى فراوانى دارد؛ ذخایر فرهنگى، پرونده‌ى بسیار درخشان در صحنه‌ى علم جهانى، در صحنه‌ى سیاست جهانى، در صحنه‌هاى گوناگون. ما بناى فخرفروشى نداریم. اگر خوبى، براى خودت هستى؛ اگر پولدارى، براى خودت هستى؛ اگر قدرتمندى، براى خودت هستى؛ ارتباطاتت با ما، ارتباطات و علایق انسان با انسان است. بنابراین، عزت یعنى تحمیل هیچ‌کس را قبول نکردن... حکمت، یعنى حکیمانه و سنجیده کار کردن. هیچ‌گونه نسنجیدگى را نباید در اظهارات دیپلماتیک و هرآنچه که مربوط به سیاست خارجى و ارتباطات جهانى است، راه داد. همه‌چیز باید سنجیده باشد. آدم نباید هرچه به دهانش آمد، بگوید. باید ملاحظه کنیم که آیا این سخن با موازین منطق و خرد منطبق است، یا منطبق نیست. اگر منطبق نیست، آن را کنترل کنیم. باید حکیمانه برخورد کنیم. فقط در حرف زدن نیست؛ در معاشرت‌ها و برخوردها هم باید حکیمانه برخورد کرد... مراد مصلحت شخص من و شما نیست، که اگر ما این اقدام را کردیم، ممکن است برایمان گران تمام بشود. نه، گران هم که تمام بشود، مگر ما که هستیم؟ اگر کارى به مصلحت کشور و به مصلحت انقلاب است، ولى به مصلحت شخص من نیست، گو مباش؛ چه اهمیتى دارد؟ مصلحت، یعنى مصلحت انقلاب، و این مصلحت همه‌جانبه است؛ یعنى از رفتار شخصى ما شروع مى‌شود.

سخنرانی در دیدار با مسؤولان وزارت امور خارجه و سفرا و کارداران جمهورى اسلامى ایران 18/04/1370

29. سه رکن مدیریت

سه بخش عمده در مسؤول وجود دارد؛ سه آمادگى و احساس مسؤولیت: اوّل این‌که، براى نفسِ کار و عمل آماده باشد. تنبلى و بى‌حالى و سهل‌انگارى و کار را به دست حوادث و قضا و قدر سپردن، اوّلین بلایى است که ممکن است یک مدیر را از صلاحیت کافى و لازم ساقط کند. جدّى بودن در کار، آرام نداشتن براى کار، احساس مسؤولیت براى اصل اقدام و کار و وظیفه‌اى که بر عهده گرفته، بسیار مهم است... دوم، مسأله‌ى آمادگى و استعداد و تعهّد براى انجام کار است؛ به همان نحوى که سیاست‌هاى کلّى و برنامه‌هاى اساسى کشور آن را اقتضا مى‌کند. اگر کشور، سیاست مشخّصى را در مقوله‌اى پذیرفته است، کسى که اجراى بخشى از بخش‌هاى کشور را مى‌پذیرد، باید آن را در همان جهت کار و به همان سمت و با همان هدف پیش ببرد و هدایت کند؛ ولو خود او، آن سیاست را به طور کامل تثبیت نکرده باشد... رکن سوم، حفظ طهارت و تقواست. حفظ پاکیزگى در عمل است. اجتناب از هرگونه خداى ناکرده اختلاط با اهداف غیر مشروع یا اهداف غیر مقبول و غیراخلاقى است. این، شأن سوم است. مدیر خوب، مدیرى است که هر کارى را به عهده مى‌گیرد، با رعایت اصول اخلاقى صحیح، انجام دهد. در نظام اسلامى، چیزى که به شدّت با آن مقابله مى‌شود، رسوخ فساد است. در نظام اسلامى، با اعتقاد بد و نادرست، این‌طور مقابله نمى‌شود که با عمل غیر صحیح و عمل غیراخلاقى و خداى ناکرده رسوخ فساد مبارزه مى‌شود.

بیانات در مراسم تنفیذ حکم دوره‌ى دوم ریاست جمهورى 12/5/1372

30. ساده‌زیستِ دردآشنا!

من نسبت به شخص، هیچ‏گونه نظرى ابراز نمی‌کنم؛ اما شاخص‌هایى وجود دارد. بهترین، آن کسى است که درد کشور را بفهمد، درد مردم را بداند، با مردم یگانه و صمیمى باشد، از فساد دور باشد، دنبال اشرافی‌گرى خودش نباشد. آفت بزرگ ما اشرافی‌گرى و تجمل‏پرستى است... اینى که ما گفتیم امسال، سال حرکت به سوى اصلاح الگوى مصرف است... یکى از اساسى‏ترین کارها براى این‌که ما جلوى اسراف را بگیریم این است که مسئولین کشور، خودشان، کسانشان، نزدیکانشان و وابستگانشان، اهل اسراف و اهل اشرافی‌گرى نباشند. چطور می‌توانیم اگر خودمان اهل اسراف باشیم، به مردم بگوییم اسراف نکنید... اولین کار این است که ما مسئولین کشور را، افرادى انتخاب کنیم که مردمى باشند، ساده‏زیست باشند، درد مردم را بدانند و خودشان از درد مردم احساس درد کنند. این هم به نظر من شاخص مهمى است. آگاهانه بگردید؛ برسید؛ و به آن‌چه که رسیدید و تشخیص دادید، با قصد قربت اقدام کنید؛ با قصد قربت پاى صندوق انتخابات بروید و خداى متعال اجر خواهد داد.

بیانات در جمع مردم استان کردستان‏ در میدان آزادى سنندج‏ 1388/2/22

31.  زمان‌شناس و مدبر

رهبرى در پشتیبانى از رئیس جمهور هیچ‌گونه درنگى نمى‌کند. کسى را که مردم انتخاب کنند و رئیس جمهور قانونى کشور شود، همیشه مورد احترام و تکریم و حمایت جامع رهبرى در همه‌ى دولت‌ها بوده؛ بعد از این هم باید باشد. اما آن‌چه در درجه‌ى اول اهمیت قرار دارد، این است که اهتمام همه‌ى مردم، نخبگان مردم و مسؤولان گوناگونِ بخش‌هاى مختلف این باشد که رئیس جمهورى انتخاب شود که بتواند گره‌هاى زندگى مردم را در دوران کنونى باز کند؛ وظایف این دوره را بشناسد و با قوت و اقتدار به آن عمل کند.

بیانات در اجتماع بزرگ مردم کرمان 11/2/84

32. دستانی که باید کام‌ها را شیرین کند

رییس جمهور یکى از مؤثرترین، و در دستگاه اجرایى مؤثرترین عنصر براى حل مسائل کشور است. در میان مسؤولان کشور، هیچ مسؤولى به قدر رییس جمهور در قانون اساسى ما امکانات و توانایى‌ها و عرصه‌ى عظیم خدمت‌گزارى ندارد. بودجه‌ى کشور و همه‌ى مسؤولان طراز اول اجرایى کشور در اختیار اوست؛ اوست که مى‌تواند کشور را آباد کند و از لحاظ علمى و صنعتى و مسائل انسانى و یا از لحاظ امنیت، کشور را به پیش ببرد؛ کفایت و توانایى‌هاى اوست که مى‌تواند زندگى را در کام مردم شیرین کند. آن‌چه مورد نیاز ملت و کشور است، رئیس‌جمهورِ کارآمد و باکفایت است. مسؤولیت‌هاى حساس و تاریخىِ امروز بر دوش رئیس قوه‌ى مجریه‌ى ماست. قانون همه چیز را در اختیار رئیس قوه‌ى مجریه قرار داده است.

بیانات در اجتماع بزرگ مردم کرمان 11/2/84

33. مؤمن به هدف‌هاى انقلاب

هر دوره خصوصیتى دارد و هر کدام از مسؤولان در دوره‌هاى گذشته کارهایى انجام دادند. امروز ما احتیاج داریم که در کشورمان تلاش و پیشرفت و رشد علمى و فناورى، همراه با عدالت اجتماعى و مبارزه‌ى با فساد باشد. آن‌چه براى رئیس جمهور آینده بسیار مهم است، این است که با همه‌ى وجود در پى کار و تلاش براى مردم باشد. لذا من در اول سال عرض کردم؛ آن‌چه کشور احتیاج دارد، رئیس جمهور بانشاط، مصمم، کاردان، توانا، پیگیر و با حوصله است؛ رئیس جمهورى که قدر مردم را بداند؛ با مردم صمیمى باشد؛ براى مردم مجاهدت کند؛ براى مردم کار و تلاش کند؛ ظرفیت‌هاى کشور را آن‌چنان به‌کار بگیرد که مردم بتوانند از این ظرفیت‌ها در همه‌جا بهره‌مند شوند؛ رئیس جمهورى که اعماق کشور و روستاهاى دورافتاده براى او با تهران تفاوتى نداشته باشد؛ حق مردم شهرهاى بزرگ و کوچک در نظر او یکسان باشد؛ بتواند براى رفع تبعیض و پُر کردن شکاف میان ثروتمندان و فقرا تلاش و کار کند؛ رئیس جمهورى شجاع، با تدبیر و مؤمن به هدف‌هاى انقلاب و نظام باشد.

بیانات در اجتماع بزرگ مردم کرمان 11/2/1384

34. یا دین یا مردم‌سالاری!

اگر کسى سر کار بیاید که مطیع و تسلیم آن‌ها باشد - که البته ما چنین کسى را نداریم که سر کار بیاید و مطیع آن‌ها باشد - البته آن‌ها خوشحال خواهند شد و حرفى هم ندارند؛ اما اگر کسى آمد که احساس کردند به انقلاب و اسلام و منافع ملى پایبند است و به مبارزه‌ى با دشمنان بین‌المللى و تسلیم نشوى در مقابل زورگویى‌هاى آن‌ها معتقد است، خواهند گفت مردم‌سالارى وجود ندارد؛ اگر شخص متدین باشد، بیشتر هم خواهند گفت. آن‌ها معتقدند که مردم‌سالارى، مردم‌سالارىِ سکولاریزه شده است؛ باید حتماً از دین جدا شود تا اسمش را مردم‌سالارى بگذارند.

بیانات در دیدار دانشجویان و اساتید دانشگاه‌هاى استان کرمان 19/2/1384

35. اصول‌گرای اصلاح‌طلب

بنده دعواى اصلاح‌طلب و اصولگرا را هم قبول ندارم؛ من این تقسیم‌بندى را غلط مى‌دانم. نقطه‌ى مقابل اصولگرا، اصلاح‌طلب نیست؛ نقطه مقابل اصلاح‌طلب، اصولگرا نیست. نقطه‌ى مقابل اصولگرا، آدم بى‌اصول و لاابالى است؛ آدمى که به هیچ اصلى معتقد نیست؛ آدم هرهرى مذهب است. یک روز منافع او یا فضاى عمومى ایجاب مى‌کند که بشدت ضد سرمایه‌گذارى و سرمایه‌دارى حرکت کند، یک روز هم منافع‌اش یا فضا ایجاب مى‌کند که طرفدار سرسخت سرمایه‌دارى شود؛ حتّى به شکل وابسته و نابابش! نقطه‌ى مقابل اصلاح‌طلبى، افساد است. بنده معتقد به اصولگراى اصلاح‌طلبم؛ اصول متین و متقنى که از مبانى معرفتى اسلام برخاسته، با اصلاح روش‌ها به صورت روزبه‌روز و نوبه‌نو.

بیانات در دیدار دانشجویان و اساتید دانشگاه‌هاى استان کرمان 19/2/1384

36. جوان‌ها بهوش باشند...

نسل جوان ما خوشبختانه امروز یک نسل غالب در سرتاسر کشور است. جوانها بهوش باشند، بیدار باشند. معیارها مشخص است. در انتخابات، این آگاهى باید اثر کند؛ در بیان خواسته‏هاى ملت این آگاهى باید تأثیر بگذارد؛ در حضور گوناگون، در مسائل مختلف، این آگاهى بایستى اثر بگذارد. ملت ایران در انتخابهاى خود - معیارهاى انتخابات را من آن روز عرض کردم، این هم مکمل آنهاست - توجه کند؛ کسانى با رأى ملت سر کار نیایند که در مقابل دشمنان بخواهند دست تسلیم بالا ببرند و آبروى ملت ایران را ببرند. کسانى سر کار نیایند که بخواهند با تملق‏گوئى به غرب، به دولتهاى غربى، به دولتهاى زورگو و مستکبر، به خیال خودشان بخواهند براى خودشان موقعیتى در سطح بین‏المللى دست و پا کنند. اینها براى ملت ایران ارزشى ندارد. کسانى سر کار نیایند که دشمنان ملت ایران طمع بورزند که به وسیله‏ى آنها بتوانند صفوف ملت را از هم جدا کنند، مردم را از دینشان، از اصولشان، از ارزشهاى انقلابى‏شان دور کنند. ملت باید آگاه باشد. اگر کسانى بر سر کار بیایند که در مراکز گوناگون سیاسى یا اقتصادى به جاى اینکه به فکر ادامه‏ى راه امام و ارزشها و اصول ترسیم شده‏ى به وسیله‏ى امام باشند، به فکر به دست آوردن دل فلان قدرت غربى و فلان مستکبر بین‏المللى باشند، براى ملت ایران مصیبت خواهد بود. این آگاهى براى ملت لازم است.

بیانات در دیدار مردم بیجار 28/2/1388

37. انتظار مردم: تلاش و جدیت دولت

انتظار مردم از دولت و رئیس جمهور منتخب این است که تلاش و جدیت کنند. تصور بنده - با شناختى که در طول این مدت از احساسات مردم دارم - این است که مردم مایلند تلاش و کار و قاطعیت و جدیت را در عمل مسؤولان مشاهده کنند. گاهى نتیجه‌یى دیر به دست مى‌آید. بعضى از اهداف، کارِ یک سال و دو سال نیست؛ تلاش مستمرى لازم دارد. همین قدر که مردم ببینند مسؤول عالى کشور و دیگر مسؤولان دارند کار و تلاش مى‌کنند، خشنود و راضى مى‌شوند. مردم از ما کار لازم دارند؛ خدمت مى‌طلبند و توقع دارند؛ و حق به جانب آن‌هاست.

بیانات در مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهورى 12/5/1384

38. قدرت عبادت است اگر...

من به رئیس جمهور محترم برادرانه توصیه مى‌کنم؛ در همه‌ى حالات، همین احساسى را که امروز بیان کردید - احساس خدمتگزارى به مردم - براى خودتان حفظ کنید. قدرت اگر با هدفِ خدمت به مردم باشد، عبادت است. شاید هیچ عبادتى بالاتر از عبادتِ مسؤولى نیست که به خاطر تلاش و خدمت به مردم، از راحت و آسایش و امنیتِ خود صرف‌نظر مى‌کند. این روحیه‌ى خدمتگزارى، خاکسارى، تواضع در مقابل مردم و شناخت عظمت مردم را براى خودتان حفظ کنید، که این نعمت بزرگى است. از خداى متعال لحظه‌یى غافل نشوید. این توفیقات به فضل و لطف الهى به ما داده مى‌شود. باید خود را قابل رحمت و تفضلاتِ روزافزون الهى کنیم. با یاد خدا و با توکل به خدا و با اخلاص در عمل، باید بتوانیم جلب رحمت الهى بکنیم. اگر جلب رحمت الهى شد، همه‌ى مشکلات آسان مى‌شود و موانع از سر راه برخواهد خاست.

بیانات در مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهورى 12/5/1384

39. حرف‌های بدون امتیاز

جوان‌هاى ما، اهل فکر ما، اهل فرهنگ ما تأمل کنند؛ مسئولین کشور به سمت سیاست‌هاى اسلامى حرکت کنند. اینى که یا مسئولان ما، یا در دوره‏هاى انتخابات مثل وضع کنونى، نامزدهاى انتخاباتى ما براى جلب توجه دیگران حرف‌هاى غربى‏ها را تکرار کنند، این هیچ امتیازى محسوب نمی‌شود. امتیاز این نیست که ما آن چیزى را بگوییم که غرب مى‏پسندد. این‌ها کسانى‏اند که با فکر ایرانى، فکر اسلامى، هویت اسلامى و ایرانى مخالفند.

بیانات در دیدار مردم مریوان 26/2/1388

40. حجت درونی

بعضى‌ها هستند که خیلى وسوسه مى‌کنند - آیا این، آیا آن؟ آیا این، آیا آن؟ - آخرش هم یا مجبور مى‌شوند به طاق جفت و استخاره متوسل شوند و یا اصلاً از خیر رأى دادن مى‌گذرند. نه، انسان فکر مى‌کند؛ به کسى مى‌رسد و مى‌گوید: خدایا! نتیجه‌ى تحقیقات من این است. من طبق حجت درونى خودم - که عقل و تفکر است- و بر اساس مشورتى که با دیگران داشته‌ام، رأى مى‌دهم. خداى متعال قبول مى‌کند؛ ولو این تشخیص، درست نباشد. بنابراین نباید وسوسه کرد. معیارها، معیارهاى روشنى است. جوسازى و تبلیغات دروغین و براق و رنگین نباید انسان را از شناخت حقیقت دور بدارد.

بیانات در دیدار دانشجویان بسیجى 5/3/1384

منبع: دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای 

سه شنبه دوازدهم 3 1388
برخورد مخالفین با دولت نهم در مقایسه با دولت‌های گذشته آن چنان غیرمنصفانه و هتاکانه است که در طی تاریخ انقلاب کم‌نظیربه نظر می‌رسد. در حالی که واقعیات غیر از این است. عملکرد دولت نهم به گونه ای روشن و دارای جهت‌گیری پویا و فعال می‌باشد که رهبر انقلاب آن را «دولت اقدام» نامیدند. گرچه در این چند سال دولت با موانع و مشکلات زیادی روبرو بود، اما لحظه‌ای از حرکت پرشتاب خود بازنایستاد...
چکیده:
ضعف اطلاع‌رسانی دولت نهم- که مقام معظم رهبری نیز به آن اشاره داشتند- باعث شده مخالفین این دولت برای جبران کم‌کاری گذشته و سئوالاتی که در اذهان عمومی در این رابطه ایجاد می‌شود، به نفی مطلق دستاوردهای دولت نهم بپردازند. تذکر موکد مقام معظم رهبری در 2 فروردین 1388 به این «بی‌انصافی‌ها» در همین راستا قابل اشاره است.
برخورد مخالفین با دولت نهم در مقایسه با دولت‌های گذشته آن چنان غیرمنصفانه و هتاکانه است که در طی تاریخ انقلاب کم‌نظیربه نظر می‌رسد. در حالی که واقعیات غیر از این است. عملکرد دولت نهم به گونه ای روشن و دارای جهت‌گیری پویا و فعال می‌باشد که رهبر انقلاب آن را «دولت اقدام» نامیدند. گرچه در این چند سال دولت با موانع و مشکلات زیادی روبرو بود، اما لحظه‌ای از حرکت پرشتاب خود بازنایستاد. آمار و ارقام داخلی و خارجی و واقعیات موجود بیانگر این است که عملکرد دولت نهم در طی 2 سال گذشته در زمینه‌های مختلف نسبت به مدت مشابه آن در دولت‌های گذشته به طور قابل توجهی رشد داشته است که در اینجا برخی از این آمارها را مرور می‌کنیم.
عملکرد اقتصادی
بر اساس گزارش توسعه انسانی سازمان ملل در سال 2008 جمهوری اسلامی ایران با 10 پله صعود در جایگاه 84 جهان در بین 179 کشور قرار گرفت. در واقع ایران در دومین سال فعالیت دولت نهم 10 پله به سمت توسعه یافتگی نزدیک‌تر شده است. بر اساس همین گزارش طی سال گذشته (2008) ایران 15 رده در شاخصهای توسعه یافتگی صعود داشته است در حالی که این رتبه درگذشته در بین 108 کشور جهان 30 بوده است. (1) بر اساس گزارش سازمان توسعه صنعتی سازمان ملل (یونیدو) ایران در شاخص رقابت صنعتی ارتقای 13 پله‌ای داشته است و نمره ایران بر اساس این گزارش در سال 2000 میلادی 98 بوده است و در سال 2005 به 85 رسیده است.(2)
بر اساس گزارش سازمان تجارت جهانی که توسط 15 کارشناس و در 255 صفحه منتشر شد، شاخص‌های صادرات و واردات در دولت نهم بهبود یافته است. بر اساس این گزارش جمهوری اسلامی ایران در سال 2007 با صادرات 86 میلیارد دلاری کالا رتبه سی و هفتمین صادر کننده جهان را به خود اختصاص داده در حالی که با 46 میلیارد دلار واردات کالا در رتبه 48 جهان قرار دارد. این گزارش می‌گوید ایران در حالی 6/0 صادرات جهان را به خود اختصاص داده که سهم ایران از واردات جهان 3/0 درصدمی‌باشد.(3)
علی‌رغم تحریم‌های گسترده علیه دولت نهم کل صادرات غیرنفتی کشور از سال 1358 تا 1383 رقم 5/64 میلیارد دلار بوده است در حالی که در طول 3 سال و نیم از فعالیت دولت نهم با احتساب میعانات گازی 5/68 میلیارد دلار و بدون میعانات گازی 5/54 میلیارد دلار بوده است.
کل صادرات طی برنامه اول، دوم و سوم توسعه (15سال) 53 میلیارد دلار بوده است که میزان صادرات غیرنفتی در هیچ کدام از برنامه‌های توسعه عملی نشد. ولی در برنامه چهارم 8/52 میلیارد دلار هدف‌گذاری شد که علی‌رغم محدودیت‌های خارجی به 7/54 میلیارد دلار رسیده است. نسبت صادرات به واردات در برنامه‌های دولت‌های قبلی ثابت بوده ولی در دولت نهم 17 درصد افزایش یافت. ارزش واردات محصولات کشاورزی طی سالهای 1381 تا 1383، 2/6 میلیارد دلار و از نظر وزنی 22 هزار و 270 تن بوده است و صادرات آن نیز 5/3 میلیارد دلار و از نظر وزنی 3 هزار و چهارصد و هفتاد تن بوده است، در دولت نهم طی سالهای 84 تا 86 واردات محصولات کشاورزی 7/6 میلیارد دلار و از نظر وزنی 20 هزار و هشتصد و ده تن بوده است. محصولات کشاورزی نیز طی این مدت 9/6 میلیارد دلار به وزن 7120 تن بوده است.(4) کل صادرات غیرنفتی در سه برنامه گذشته (15 سال) 53 میلیارد دلار بوده است. لکن صادرات غیرنفتی در 5/3 سال گذشته 5/54 میلیارد دلار بوده است که بر اساس برنامه چهارم توسعه می‌بایست 53 میلیارد دلار بوده است. صادرات غیرنفتی در سال 1383، 7 میلیارد دلار و در سال 1386، 21 میلیارد دلار بوده است.(5)
همچنین رشد واردات از سال 1374 با یک سیر صعودی به رقم بی‌سابقه 35% در سال 83 افزایش یافت و در سال 1384 با آغاز روند نزولی در نهایت به 15% در سال 1386 رسید، یعنی رشد واردات در دولت نهم 20% کاهش داشته است. صادرات کالاهای غیرنفتی سالیانه 3 تا 5 میلیارد دلار در دولت اصلاحات بوده است که به بیش از 15 میلیارد دلار در دولت نهم رسیده است. (6)
حجم قراردادهای مربوط به صادرات خدمات فنی و مهندسی کشور در سال 1387 به 2 میلیارد و 547 میلیون دلار رسید در حالی که در سال 1381 و 1382 به ترتیب معادل 257 میلیون دلار و 530 میلیون دلار بوده و در سال 1383 با رشد مناسبی به 941 میلیون دلار رسید.(7)
بنابر آمار رسمی وزارت اقتصاد و بانک مرکزی عملکرد عمرانی 3 ساله دولت نهم به 50 میلیارد دلار رسید که 35% از عملکرد 8 ساله دولت اصلاحات با 37 میلیارد دلار بیشتر است، بنابراین دولت اصلاحات طی 8 سال گذشته سالانه تنها 4 هزار و 250 میلیارد تومان صرف بودجه عمرانی کرده است در حالی که دولت نهم سالانه بیش از 16 هزار و 600 میلیارد تومان به بودجه عمرانی اختصاص داده است.(8) که خود باعث افزایش نقدینگی می‌شد یعنی حجم گسترده فعالیت‌های عمرانی به ناچار افزایش نقدینگی را منجر می‌شد. در بخش حمل و نقل طول بزرگراه‌های احداث شده در دولت نهم 1558 کیلومتر است که در مقایسه با 4 سال قبل (912 کیلومتر) بیش از 70% رشد داشته است. در بخش راه‌آهن در طول 4 سال عملکرد دولت نهم 1894 کیلومتر خط آهن احداث شده که نسبت به 4 سال مشابه (1050کیلومتر) حکایت از رشد 80% داشته است. (9)
در سال 84 تا 87، نزدیک به 5/2 میلیون مسکن در کشور ساخته شده است و طی برنامه سوم و دوم مجموعا 29 هزار میلیارد تومان کار عمرانی انجام شد و در دولت نهم 87 هزار میلیارد تومان کار عمرانی صورت گرفت.(10) نرخ بیکاری نیز در دولت نهم در حالی تک رقمی شد که رشد بیکاری در کشور همواره صعودی بوده است. در سال 75، یک میلیون و 456 هزار نفر، در سال 76، یک میلیون و 957 هزار، در سال 1377، دو میلیون و 935 هزار و در سال 79، سه میلیون 41 هزار نفر بیکار وجود داشته است، نرخ بیکاری در سال 86 به 7/9 درصد رسید و تنها از محل بنگاه‌های زود بازده برای حدود یک میلیون نفر شغل ایجاد شد. فروش نظامی و غیرنظامی در سال 1383، 13587 میلیارد ریال بوده که در سال 1386 به 38932 میلیارد ریال رسید. (11)
در بخش خصوصی سازی تا سال 1384، 3 هزار میلیارد تومان واگذاری صورت گرفت و از آن سال تا امروز بیش از 38 هزار میلیارد تومان واگذاری صورت گرفته است و بیش از سی میلیون نفر سهام عدالت دریافت کرده اند. علی‌رغم فشار‌ها و تحریم‌ها بالغ بر 48 میلیارد دلار در صنعت نفت سرمایه‌گذاری صورت گرفته است در حالی که در دولت قبلی طی سال‌ها 80 تا 83 تنها 37 میلیارد سرمایه‌گذاری صورت گرفت. (12)
شفافیت درآمدهای نفتی در دولت نهم نسبت به دولت قبل بیش از 10 برابر افزایش یافته است، بر اساس گزارش تفریغ بودجه سال 83 تنها 28 میلیارد دلار از درآمد 34 میلیارد دلاری نفت خام به خزانه واریز شده بود و بر اساس تفریغ بودجه سال 85 دولت نهم مبلغ 56 میلیارد دلار از درآمد 57 میلیارد دلاری فروش نفت را به خزانه واریز کرد و مابقی هم در حساب شرکت ملی نفت باقی مانده است. همچنین در سال 1383، 96 درصد شرکت‌های دولتی تحت امر دولت اصلاحات قانون بودجه را رعایت نکرده بودند، بر اساس گزارش تفریغ بودجه سال 83، 21/82 درصد شرکت‌های دولتی دولت اصلاحات، پرداخت‌های غیرقانونی به پرسنل خود و 7/2 درصد پرداخت‌های غیرقانونی به سایر اشخاص داشته‌اند.(13) در سال 1383 تعداد سدهای ساخته شده به 173 مورد رسیده که در سال 1387 به 211 مورد افزایش یافته و بیش از 17 سد دیگر در دست مطالعه قرار دارد.(14)
همچنین از 60 ایستگاه تقویت فشار گاز در مسیر خطوط انتقال فشار قوی گاز 20 ایستگاه در دولت نهم احداث شده است. همچنین از 157000 کیلومتر شبکه گذاری گاز طبیعی 53000 کیلومتر در زمان دولت نهم صورت گرفته است.(15) به نحوی که در سال 1384، 2 هزار و 166 روستا گاز داشته‌اند و در سال 1387، 6 شش هزار و 600 روستا از گاز برخوردار شدند. تولید آلومینیوم از 25 هزار تن در 30 سال پیش به 218 هزار تن در سال 1384 و به 457 هزار تن در سال 1387 افزایش یافته است. یعنی در 5/3 سال گذشته بیش از همه تاریخ ایران به تولید آلومینیوم اضافه شده است. تولید مس در سال 1384 به 178000 تن رسیده و هم‌اکنون به 260000 تن افزایش یافته است. ظرفیت تولید سیمان نیز از 6 میلیون و 200 هزار تن در ابتدای انقلاب به 36 میلیون تن رسید و در سال 1387 به 110 میلیون تن رسید به نحوی که ایران هم‌اکنون به خودکفایی کامل در زمینه تولید سیمان رسیده است. ظرفیت تولید زغال سنگ نیز تا سال 1384 یک میلیون تن بود که در 5/3 سال اخیر به بیش از 5/2 میلیون تن افزایش یافته است. تولید فولاد نیز از 9 میلیون تن در ابتدای کار دولت نهم به 15 میلیون تن افزایش یافته است. رسیدگی به محرومین در سراسر کشور از دیگر اقدامات مهم دولت نهم بوده است. به نحوی که دریافتی خانواده‌های زیر پوشش امداد و بهزیستی در سال 1381 تا 1383 8 تا 16 هزار تومان بود که در دولت نهم به 35 تا 60 هزار تومان رسیده است.(16) در سال 1383 متوسط حقوق بازنشستگان 139 هزار تومان بود که در سال1387 به 458 هزار تومان رسید. همچنین احداث مسکن برای محرومان از 1871 واحد در سال 1383 به 37422 واحد در سال 1387 افزایش یافته است. در سه سال فعالیت دولت نهم 430 هزار واحد مسکونی روستایی ساخته شد که در دوره مشابه دولت گذشته 60 هزار واحد بوده است. عملکرد قانون مدارانه و مردمی دولت نهم باعث شد که کمترین شکایت از این دولت ثبت شود.
محمدرضا فاکر رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس در این رابطه اعلام کرد که شکایات مردمی از دستگاههای اجرایی در دولت نهم بسیار کمتر از دولت‌های قبلی بوده است.(17)
ساده زیستی و مردم‌داری دولت نهم و شفافیت مسائل اقتصادی آن از اموری است که می‌تواند ملاک بررسی دولت‌ها باشد. کما این که حضرت علی (ع) فرمود: «ای مردم کوفه اگر دیدید که من از شهر شما بیرون رفتم بغیر از آن وضعی که قبلاً داشتم و لباس و خوراک من یا مرکب و غلام من عوض شده و در مدت حکومت من زندگی مرفه برای خود درست کرده‌ام بدانید که من در حکومت به شما خیانت کرده‌ام. (18)
عملکرد سیاسی
در عرصه سیاسی علاوه بر آرامش سیاسی که بر جامعه حاکم است و دیگر شاهد جنجال آفرینی افراطیون و ضد انقلاب در دانشگاه و نهادها نمی‌باشیم، گفتمان امام و انقلاب بر جامعه حاکم شده و ارزش‌های انقلابی در تمام زمینه‌ها بار دیگر احیا شده‌ است. مقام معظم رهبری امتیاز دولت نهم را هم گفتمانی با امام (ره) و انقلاب دانسته و می‌فرمایند: «خصوصیت و امتیازی که در این دولت هست، شعار و گفتمان کلی این دولت است. که منطبق بر شعار و گفتمان امام و انقلاب است و این چیز خیلی با ارزشی است.» (19) علاوه بر آن در عرصه خارجی استکبارستیزی دولت نهم که از اصول اساسی انقلاب اسلامی می‌باشد بسیار خودنمایی می‌کند. مساله‌ای که مقام معظم رهبری در 2/1/1388 از آن به عنوان یک نقطه قوت تحسین برانگیز یاد کردند. جریان سیاسی اصلاحات و لیبرالیسم در هر مواجهه‌ای که به خاطر زورگویی دشمن پدید می‌آمد حق را به جانب دشمن داده و ملت و حاکمیت را دعوت به کوتاه آمدن می‌کرد. جریانی که در سال 2003 و در زمان قشون‌کشی آمریکا به افغانستان و عراق و متهم شدن ایران به محور شرارت، نامه‌ای پنهانی و از سر تسلیم‌طلبی و ضعف به دشمن ارسال کرد، در واقع او را به تشدید فشار علیه ایران امیدوار می‌ساخت. نامه‌ای که به اعتراف دنیس رایس مشاور اوباما و دیگر رؤسای جمهوری آمریکا، توسط معاون وقت وزارت خارجه ایران در دولت اصلاحات نوشته شده بود. به راستی سیره حضرت امام و مقام معظم رهبری و اولیا الهی در برخورد با مستکبرین و ظالمین چه بوده است؟‌آیا حضرت امام در برابر آنها نرمش از خود نشان می‌دادند، مگر حضرت امام نفرمودند که ما به یاری خدا ریشه سرمایه‌داری، کمونیسم و صهیونیسم را می‌خشکانیم، پس چه شده که امروز عده‌ای از احیای گفتمان امام احساس خطر می‌کنند، پاسخ روشن است افرادی که هیچ‌گاه به امام، انقلاب و اسلام ایمان نداشته و مجذوب فرهنگ و تمدن غرب بوده‌اند، به طور طبیعی چنین رفتارهایی خواهند داشت. مقام معظم رهبری در تاریخ 4/6/1386 در ارتباط با استکبارستیزی دولت نهم فرمودند: «این دولت در برابر زیاده‌خواهی استکبار دچار انفعال نشد. این به نظر من خیلی مهم است.»
دکتر احمدی‌نژاد بعد از 16 سال برخلاف روندی که دنبال می‌شد، در دفاع از اندیشه‌های اسلامی بسیار صادق‌تر و بی‌پرواتر بود و در محافل جهانی از بیان آنها بیمی نداشت. چرا که معتقد به یک اندیشه حقی بوده که کوتاه آمدن از آن هیچ توجیه شرعی و عقلانی نداشت. او به پاشنه‌ آشیل‌های سیاست غرب مانند هولوکاست، حقوق بشر، اومانیسم و ... حمله کرد و از آنها شروع به تقدس‌زدایی نمود و مخالفین در محاق رفته آنها را بار دیگر احیا کرد و این ضربه بزرگی برای غرب بود. زیرا هم رسوا می‌شد و هم نمی‌توانست در این زمینه آزادی بیان بدهد و دولت‌های گذشته میل به ادغام در حوزه‌های امنیتی، اقتصادی و سیاسی در فضاهای جهانی داشتند و ایران می‌بایست ذیل نظام سلطه عمل می‌کرد. برنامه‌های توسعه آنها کاملاً لائیک و سکولار بود لذا از سال 1370 به بعد شبکه‌های اقتصادی و نفتی مرتبط با آنها شکل گرفت و در دوران دوم خرداد زمینه‌های تئوریک آن فراهم شد. این شبکه با ارتباط خارجی در فضای رسانه‌ای هم بسیار فعال بود، دولت نهم این شبکه را بهم ریخت لذا دشمنی‌ها و کینه‌ورزی‌ها نسبت به دولت بی‌دلیل نمی‌باشد.
امروز آمریکایی‌‌ها اعتراف می‌کنند که حضور ایران در حیات خلوت آنها چنان قوی شده که می‌تواند در آنجا (عملیات‌های براندازانه و خرابکارانه) انجام دهد که از جمله «رابرت گیتس» وزیر دفاع آمریکا گفت: «من از این سطح آشکار فعالیت بر‌اندازانه و خرابکارانه ایران که طی آن مقامات ایرانی در برخی از کشورهای آمریکای لاتین به ویژه آمریکای جنوبی و مرکزی به آن مبادرت می‌ورزند، نگران هستم، نگرانی من از فعالیت براندازانه ایران در آمریکای لاتین از لشکرکشی اخیر روسیه به این منطقه نیز بیشتر است.»(20) البته حضور ایران در این مناطق کاملا سازنده و عادی و به صورت همکاری‌های فرهنگی، سیاسی و اقتصادی می‌باشد. و «گیتس» مدرکی برای ادعای خود بروز نمی‌دهد.
برخی از افراد ناآگاه و یا مغرض به روابط گسترده و به نگاه ایران به کشورهای در حال توسعه خرده می‌گیرند، در حالی که ظرفیت این کشورها در عرصه اقتصادی و سازندگی مزایای زیادی برای کشور دارد و با استفاده از جو انقلابی، آنها می‌توانند یک جبهه متحد ضد استکباری ایجاد کرده و توان چانه‌زنی و قدرت دیپلماتیک خود را افزایش دهد. به راستی اگر این کشورها مهم نیستند چرا قدرت‌ها نسبت به این روابط نگرانند. و چرا آنها نسبت به گسترش روابط و نفوذ خود در این مناطق جدی هستند. اصولا به فرض مثال روابط گسترده ایران با آلمان یا انگلیس چه سود قابل توجهی دارد، تراز روابط اقتصادی ایران با اروپا همواره به ضرر ایران بوده است و به ازای هر دلار سودی که به ایران می‌رسد 30 تا 50 دلار سود نیز به آنها می‌رسد و این روابط مزیتی برای ایران نداشت جز وابستگی، به ویژه که آنها از صادرات کالاهای صنعتی استراتژیک به ایران همواره خودداری کرده‌اند. «جیمز ریچارد» کارشناس ارشد روابط بین‌الملل انگلیسی در ارتباط با قدرت‌گیری جمهوری اسلامی ایران می‌گوید: «ایران بدون نیاز به آمریکا قدرت اول منطقه شد. ایران در دوران خاتمی نفوذ و تاثیر خود را به صورت عجیبی از دست داد که با آمدن احمدی‌نژاد دوباره به قدرت منطقه‌ای و جهانی تبدیل شد.»‌
مخالفین دولت نهم با نادیده گرفتن اقدامات صورت گرفته توسط دولت با نمایش نقطه ایده آل و تاکید بر آن به نفی اقدامات دولت می‌پردازند. مثلا در جنگ تحمیلی نابودی صدام و بعث ایده آل بود لکن باز هم ما پیروز بودیم زیرا دشمن به اهداف خود برای نابودی جمهوری اسلامی ایران و تجزیه آن دست نیافت، لکن دشمن می‌گفت چون صدام سقوط نکرد پس شما ناکام هستید.
دکتر احمدی‌نژاد اهداف بلند و آرمانی مردم را که نقطه ایده‌آل بود، مانند مبارزه با فساد، ساده‌زیستی، گسترش عدالت، کار و تلاش، احیای آرمانهای انقلاب ... را اعلام کردند و در این مسیر حرکت نموده‌اند. آیا دولت نهم تمام تلاش خود را در این راستا بکار نبست و آیا فرصت‌سوزی کرد و هیچ موفقیتی نداشت؟ چرا مسئولان اقتصادی و سیاسی دارای منزلت در گذشته به مخالفان او تبدیل شده‌اند. آیا حرکت انقلاب از مسیر خود منحرف نشده بود، چرا دشمنان خارجی با دولت نهم بسیار مخالفت می‌کردند. آیا سیاست خارجی دولت نهم عزت‌مدارانه و موفق نبوده است؟ چرا غرب این همه بر ضد او هزینه می‌کنند؟ آیا آمریکا دوست ملت ایران است؟‌
نگاهی گذرا به مخالفان و دوستان احمدی‌نژاد خیلی از مسائل را روشن می‌کند. آیا مخالفان تابلودار امام و انقلاب امروزه مخالفان دولت نهم نیستند؟ دو گزارش ذیل بیانگر این واقعیات است. خبرگزاری انگلیسی رویتر در تحلیلی نوشت: باید رئیس‌جمهور غرب‌گرا از اردوگاه اصلاح‌طلبان روی کار آید. برای روی کار آمدن آنها باید تلاش بین‌المللی صورت گیرد، انتخاب احمدی‌نژاد نتیجه خسارت باری برای غرب است و نشانه عدم تاثیر تحریم‌هاست. خانم رایس در همین فضا معتقد بود: «در ایران امید ما به اشخاصی است که درک می‌کنند شیوه دولت کنونی شیوه صحیحی برای اداره کشورشان نیست.»
مقام معظم رهبری در این رابطه فرموده‌اند: «دولت نهم به این علت هدف حملات بی‌وقفه قرار دارد که گفتمان آن گفتمان امام و انقلاب است.» ایشان با انتقاد از دولت‌ها به خاطر انفعال در برابر بیگانگان زیاده‌خواه فرمودند: « این دولت در تعاملات جهانی وفاداری به گفتمان انقلاب را افتخار خود می‌داند و روند بسیار خطرناک غرب‌زدگی و گرایشهای سکولاریستی که متاسفانه در حال نفود در بدنه مدیریتی کشور بود را سد کرده است.»
مخالفین دولت نهم به بهانه نقد، تمام اقدامات دولت نهم را زیر سوال می‌برند. سؤال اساسی از آنها این است که آیا دولت نهم هیچ نقطه مثبت و موفقیتی نداشته است که به آن اشاره نمی‌کنید و به همین دلیل بود که مقام معظم رهبری در دوم فروردین 1388 از بی‌انصافی‌هایی که در مورد دولت نهم می‌شود انتقاد کردند.
دولت نهم هیچگاه خود را مصون از خطا و اشتباه نمی‌داند، لکن حجم اشتباهات بسیار کمتر از آنی است که به جامعه القاء می‌کنند. ایراد به استراتژیها و رویه‌های اساسی نیست، تصمیمات اجرایی و انتصابات می‌تواند مورد نقد قرار بگیرد لکن مخالفین می‌خواهند تمام اقدامات دولت را اشتباه جلوه دهند و سخنی از اشتباهات استراتژیک دولت‌های قبلی نمی‌گویند.
اگر به ادعای اصلاح‌طلبان آقای احمدی‌نژاد به منافع ملی آسیب وارد ساخته و رشد کشور کاهش پیدا کرده، آمریکا و متحدینش باید از این ماجرا خوشحال باشند، پس چرا اینقدر مخالفت می‌کنند، شاید آنها طرفدار رشد و اعتلای ایران شده‌اند؟ آیا همخوانی این گروه‌ها و نظام سلطه جهانی سوال برانگیز نیست؟! این مقایسه یک فرمول منطقی و بی‌ابهام است مگر در جریان اصلاح طلب فریاد نمی‌زدند که توپ، تانک، بسیجی دیگر اثر ندارد، مگر نمی‌گفتند تفکر شیعه باعث انحطاط کشور است مگر به مقدسات مذهبی و ائمه اطهار و احکام اسلامی اهانت نمی‌کردند، آیا اینها شعار و خواست‌های دشمن ملت ایران نبوده است؟ قطعا آنها با ناکارآمد جلوه دادن دولت نهم می‌خواهند کم‌کاری‌های خود را پنهان کنند. مثلا با ناکارآمد جلوه دادن سفرهای استانی می‌خواهند کم‌کاری خود را در این رابطه رفو کنند. دولت نهم هیچگاه بر سر منافع ملی با اجنبی معامله نکرد. آیا ایستادگی در برابر نظام سلطه و احقاق حقوق هسته‌ای نتیجه‌ای جز عزت برای ایران و عقب‌نشینی برای نظام سلطه داشت؟ آیا تاریخ فراموش می‌کند که «جک استراو» وزیر خارجه انگلیس و متحدانش در سعدآباد بدون دادن کوچک‌ترین امتیازی ایران را در دوران اصلاح‌طلبان مجبور به تعلیق غنی‌سازی نمود.
شاخص‌ها و چهارچوب اسلام حقیقی و اندیشه‌های حضرت امام «ره» برای مردم بسیار واضح است که به راحتی می‌توان با استفاده از آن به قضاوت عملکرد دولتها نشست.
عملکرد علمی و فرهنگی
فعالیت دولت نهم در این عرصه نیز بسیار چشم‌گیر بوده است. تعداد اختراعات در برنامه سوم توسعه 5 هزار مورد بوده که در 4 سال برنامه چهارم به 25 هزار مورد رسید که 10 هزار اختراع در سال 1387 به ثبت رسیده است.(21)همچنین برای اولین بار بیش از 4 هزار نخبه در سراسر کشور شناسایی و مورد حمایت بنیاد نخبگان قرار گرفته‌اند.
در گذشته سالانه کمتر از 4 هزار اختراع علمی داشتیم لکن در دولت نهم سالانه بیش از 11 هزار اختراع علمی داشتیم، بیش از 3500 مجوز نشریه صادر شده است. که تعداد 2408 مجوز مربوط به 19 سال مدیریت دولتهای قبلی بوده و طی 3 سال علمکرد دولت نهم 1153 نشریه مجوز دریافت کردند.(22)
تعداد پذیرفته‌شدگان در دانشگاه‌ها و موسسه‌های آموزش عالی در سال 1357، 56 هزار و 800 نفر، در سال 1383، 666 هزار و 875 نفر و در سال 1387 به 1 میلیون و 307 هزار و 60 نفر رسید. تعداد مراکز تحقیقاتی وزارت علوم از 195 مرکز در سال 1383 به 494 مرکز در سال 1387 افزایش یافت. تعداد مقالات چاپ شده محققان ایرانی در مجلات ISI در سال 1383، 3855 مقاله بوده که در سال 1387 به 13500 مقاله افزایش یافت. همچنین ایران در فهرست 10 کشور دارای فن‌آوری سلول‌های بنیادین- نخاعی، ساخت داروی آنژی‌پارس، IMOD برای درمان ایدز و غیره رسید.(23)
فضای ورزشی ایران تا قبل از آغاز بکار دولت نهم 3850 فضا بوده که در دولت نهم 2500 فضای ورزشی به این تعداد اضافه شده است. در فاصله سالهای 80 تا 84 یک میلیون و دویست هزار متر مربع فضای ورزشی در کشور ساخته شد در حالی که در دولت نهم بیش از 8 میلیون متر مربع به فضای ورزشی کشور اضافه شده است. بودجه 2 میلیارد تومانی سالانه بخش ورزش همگانی کشور در دولت نهم به 100 میلیارد تومان افزایش یافت. (24)
ورود گردشگران خارجی به عنوان شاخص مهم امنیت و پیشرفت در سال 1383، 800 هزار نفر بوده است و در سال 1386، 22 میلیون و 200 هزار گردشگر به ایران سفر کرده‌اند در حالی که مخالفین تبلیغ می‌کردند که ایران منزوی شده است.
 منابع:
1- هفته نامه صبح صادق، 16 دی 1387 ص 2.
2- روزنامه ایران، 14 اسفند 1387، ص 2.
3- روزنامه کیهان 1 بهمن 1387، شماره 19282 ص 4.
4- سید مسعود میرکاظمی [وزیر بازرگانی]، روزنامه کیهان 17 بهمن 1387، شماره 19296 ص 4.
5- محمود احمدی‌نژاد، روزنامه ایران 1 بهمن 1387 شماره 4150، ص 6.
6- هفته نامه صبح صادق 28 بهمن 1387 شماره 389 ص9.
7- روزنامه کیهان،‌ 18 فروردین 1388، شماره 19329، ص 4.
8- هفته نامه صبح صادق، پیشین.
9- روزنامه ایران، 19 فروردین 1388، شماره 4179، ص 3.
10- محمود احمدی‌نژاد، روزنامه اعتماد ملی، 23 بهمن 1387، شماره 858 ص 2.
11- سایت |WWW.SANAYENEWS.COM 20 فروردین 1387.
12- محمود احمدی‌نژاد،‌روزنامه اعتماد ملی 23 بهمن 1387 شماره 858 ص 2.
13- مرتضی تمدن، روزنامه ایران 19 بهمن 1387 شماره 4141 ص 5.
14- روزنامه کیهان 23 بهمن 1387، شماره 89300، ص 140
15 ویژه‌نامه 30 سال با انقلاب اسلامی، کیهان، پیشین، ص 108
16- محمود احمدی‌نژاد، روزنامه ایران، پیشین.
17- روزنامه جام جم، 12 بهمن 1387، شماره 2489، ص 2.
18- محمد باقر مجلسی، بحارالانوار، جلد 41 ص 137.
19- سخنرانی مقام معظم رهبری 2/6/87.
20- روزنامه کیهان 10 بهمن 1387 شماره 19290 ص 2.
21- روزنامه ایران 1 بهمن 1387 شماره 4150 ص 4.
22- روزنامه کیهان 5 دی 1387 شماره 19263 ص 13.
23- سایت WWW.SANAYENEWS.COM
24- محمود احمدی‌نژاد، روزنامه ایران 10 اسفند 1387، شماره 4150 ص 6.
/2759/
پنج شنبه سی یکم 2 1388
X