دسته
برندگان دومین رقابت وبلاگ نویسان تبیانی
لينكدوني
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 390460
تعداد نوشته ها : 362
تعداد نظرات : 42
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان
موسوی در عین حال دولت نهم را متهم به "مغلطه" در آمارهای تورم کرد اما به این مساله هیچ اشاره‌ای نکرد که چگونه در دولتی که او نخست‌وزیرش بود،‌ نرخ تورم تک رقمی به یک‌باره در سال 1365 به 24 و در سالهای پس از آن به 28درصد افزایش یافت.
برای قضاوت درباره اینکه نرخ تورم واقعی کشور چه مقدار است، باید به تعریف کامل و جامع این مفهوم بازگشت.
این مساله زمانی اهمیت خود را نشان می دهد که به شبهات این روزها درباره آمار بانک مرکزی که زیرسئوال برده می شود توجه کنیم.
نامزدهای رقیب احمدی‌نژاد، همچون مناظره شب گذشته میان موسوی و کروبی، طبق نظرات کارشناسان وابسته به خود و نه مراکز رسمی کشور به اظهار نظر درباره نرخ تورم پرداخته و از دریچه منافع خود بدان می‌نگرند.
این درحالیست که برخی از این نامزدها هشت سال نخست وزیر کشور بوده اند و با مبانیارائه شاخصها واعلام  آمار  و ارقام کشور آشنایی کامل دارند.
تورم چیست؟
پدیده تورم از بر هم خوردن تعادل میان کالای موجود در جامعه با مقدار نقدینگی یا پول در گردش پدید می‌آید. به عبارت بهتر، وقتی کالا کمیاب و پول یا قدرت خرید برای مالکیت آن زیاد باشد، خلاء حاصل، تورم نام می‌گیرد.
 برای مقابله با تورم هم مطابق تئوری های اقتصادی دو راه بیشتر وجود ندارد؛ نخست رشد تولید کالا در برابر قدرت خرید است و دوم کاهش رشد نقدینگی. چنین است که کارنامه دولت‌ها در مقابله با نرخ تورم را باید در رشد تولید ناخالص داخلی و کاهش رشد نقدینگی جستجو کرد.
شیوه محاسبه نرخ تورم
براساس استانداردهای جهانی، مرجع محاسبه و اعلام نرخ تورم بانک مرکزی است. در بانک مرکزی ایران اداره آمارهای اقتصادی مسئول این امر است. نرخ تورم از طریق محاسبه قیمت هفتگی، ماهانه و سالانه یک سبد کالای پایه حاصل می‌شود. این سبد که به عنوان سبد پایه و شاخص کالا شناخته می‌شود، هر چند سال یک بار مورد بازنگری قرار می‌گیرد.
تدوین این سبد از سال 1338 آغاز شد که با در برداشتن 359 قلم کالا و خدمات در 75 شهر منتخب کشور و در 12 گروه کالایی مورد استناد قرار گرفت.
برای محاسبه نرخ تورم، بانک مرکزی هر ماه آمار به بررسی قیمت کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری و روستایی پرداخته و نرخ تورم را تعیین می‌کند.
با آنکه نرخ تورم هر ماه محاسبه می‌شود اما نرخ رسمی تورم براساس تغییرات یک سال گذشته تعیین می‌شود.
کالاها و خدماتی که در محاسبه نرخ تورم مورد استفاده قرار می‌گیرند، شامل "خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها"، "دخانیات"، "پوشاک و کفش"، "مسکن"، "آب و برق"، "گاز و سایر سوخت‌ها"، "اثاث و لوازم و خدمات مورد استفاده در خانه"، "حمل و نقل و ارتباطات"، "تحصیل، بهداشت و درمان"، "تفریح و امور فرهنگی"، "رستوران و هتل‌داری" و "کالاهای و خدمات متفرقه" است.
با این حال، ارقام به دست آمده از حاصل این سبد کالایی در سه شیوه که هر کدام یک مقطع زمانی خاص را نشان می‌دهند، مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرند و اتفاقا اختلافات ارقامی و گزارشگری رقم تورم به طور دقیق از همین نقطه آغاز می‌شود زیرا برخی یک روش از این روش‌های محاسباتی را که واجد و بیانگر کمترین نرخ تورم است، انتخاب و اعلام می‌کند.
در محاسبه نرخ تورم سه روش وجود دارد.؛ روش نخست ، محاسبه تغییر نقطه به نقطه نرخ تورم است. یعنی مثلا گفته می‌شود نرخ تورم در اردیبهشت ماه 87 در مقایسه با اردیبهشت ماه 1386 چه تغییری کرده است.
روش دوم محاسبه تغییر ماه به ماه است؛ یعنی نرخ تورم اردیبهشت ماه 87 در مقایسه با فروردین 87 چگونه بوده است.
اما روش سوم متوسط 12 ماه سال است. به این صورت که گفته شود نرخ تورم در 12 ماهه منتهی به اردیبهشت 87 در مقایسه با 12 ماهه منتهی به اردیبهشت 1386 چقدر بوده است.
مناظره‌ای برای تخریب و حمله به دولت
با توجه به این مسائل در تعریف تورم، بررسی مناظره میرحسین موسوی و مهدی کروبی دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری در شب گذشته که از فرصت مناظره خود استفاده کرده و تمام هدف و تلاش خود را برای مقابله با احمدی‌نژاد و انتقاد از سیاست‌ها و عملکرد دولت نهم به‌ویژه در زمینه اقتصادی به‌ کار بردند، واقعیت‌های زیادی را روشن می‌سازد.
در این مناظره نیز همانند مناظره‌هایی که کاندیداهای رقیب احمدی‌نژاد علیه وی اجرا کردند، میرحسین موسوی با ارائه آمار و جداولی درباره تورم و ... بیش از 13 بار دولت را به دروغ‌گویی برای پیروزی در انتخابات متهم و چنین القا می‌کرد که این مسائل سبب شده تا بعد از 20 سال درصدد ورود به انتخابات ریاست جمهوری برآید.
موسوی در ادامه همچنان که دولت را متهم به ارائه آمارهای غلط به مردم می‌کرد، خود به ارائه آماری پرداخت که به گفته او از سوی کارشناسان مورد تائیدش ارائه شده است اما با این حال وی احمدی‌نژاد را که براساس گزارش‌های مستند بانک مرکزی به ارائه آمار پرداخته بود، مستقیما به دروغ‌گویی در مورد آمارها و دستکاری آنها متهم کرد.
همانطوری که احمدی‌نژاد نیز در مناظره خود با کروبی به آن اشاره کرد، تورم در مدتی کوتاه به خاطر سیاست‌های پولی و مالی در شهریورماه گذشته به صورت نقطه به نقطه 27 درصد افزایش یافت اما از آن زمان تاکنون روند نزولی خود را ادامه داده به طوری که طبق اعلام رسمی روز گذشته بانک مرکزی همین شاخص  به کمتر از 15 درصد رسیده است. یعنی همان میزانی که احمدی‌نژاد نیز در مناظره و گفتگوی ویژه خبری جمعه شب به آن اشاره کرد.
گرانی و تورم، دو موضوعی است که طی روزهای اخیر بارها به موضوع اصلی مناظره‌های انتخاباتی رقبای احمدی‌نژاد تبدیل شده به طوری که در مناظره شب گذشته میرحسین موسوی و مهدی کروبی، این دو نامزد انتخاباتی در یک جبهه بر علیه احمدی‌نژاد، موضعگیری کرده و چنان وانمود می‌کردند که گویی در این دولت بحران اقتصادی گریبانگیر ایران شده که آنها برای رفع آن درصدد کسب کرسی ریاست جمهوری هستند.
موسوی در عین حال دولت نهم را متهم به "مغلطه" در آمارهای تورم کرد اما به این مساله هیچ اشاره‌ای نکرد که  چگونه در دولتی که او نخست‌وزیرش بود،‌ نرخ تورم تک رقمی به یک‌باره در سال 1365 به 24  و در سالهای پس از آن به 28درصد افزایش یافت.
سه شنبه نوزدهم 3 1388

علیرضا لطفی
بنابر اطلاعات رسیده از جلسه ی کمیته ی سناریوی درگیری و اغتشاش در صدر برنامه های جبهه اصلاح طلبان قرار دارد . سعید حجاریان نظریه پرداز جنگ روانی و تعزیه گردان این ماجرا طرح شوک بزرگ را با اتهام دروغی بزرگ به احمدی نژاد توسط میر حسین موسوی در آخرین گفتگوی ویژه انتخاباتی طراحی نموده است چنانکه در خصوص مناظره با کروبی به موسوی توصیه کرده بود ؛ آنقدر دروغگویی احمدی نژاد را مطرح کن ، که اگر گفت ماست سفید است مردم باور نکنند .
عصبانیت میرحسین موسوی در آخرین لحظات مناظره با کروبی برای جسارت بخشیدن جوانان فریب خورده طرفدار خود این سناریو را کلید زد .
و از آنجا که هر دو کاندیدای اصلاح طلب هیچ برنامه مدونی را برای اداره امور کشور ارائه ننموده اند و برنامه های اعلام شده صرفاً شعاری و فاقد توان اجرایی شده است می توان گفت با رویکرد قاطعانه و مستحکم مردم به دکتر احمدی نژاد که جلوه هایی از آن را در مشهد ، اصفهان ، تبریز و تهران شاهد بوده ایم . اصلاح طلبان شکست خود را قطعی دیده اند و پروژه عبور از انتخابات و براندازی نظام را در دستور کار خود قرار داده اند .
سفر محمد خاتمی به اصفهان و اجرای طرح زنجیره سبز انسانی 88 کیلومتری در سراسر کشور در ایجاد اغتشاشات متعدد در همین راستا قابل تحلیل است که نمونه هایی از آن را شب گذشته با به آتش کشیدن یک خودرو پراید مشکی در خیابان شهید آیت الله مدرس و بنر احمدی نژاد شاهد بودیم .
اما احتمال دیگری در طرح شوک بزرگ حجاریان پیش بینی می شود . سناریوی کناره گیری موسوی در آخرین لحظات و تحریم انتخابات و ایجاد اغتشاش گسترده و غوغا سالاری است . عدم موفقیت حامیان موسوی در پاکت حضور بی نظیر 15 خرداد میدان امام قطعاً آنان را به به واکنش های خشونت آمیز سوق خواهد داد .
بنابراین بر همه دلسوزان انقلاب به ویژه حامیان دولت نهم است که با هوشیاری و بصیرت توطئه مخالفان نظام ( اصلاح طلبان ـ عاملان انفجار دفتر ریاست جمهوری و شهادت رجایی و باهنر ) را ناکام گذارند .

منبع : راسخون

 

سه شنبه نوزدهم 3 1388

با انتشار گزارش های مراکز آماری و اقتصادی کشور نظیر بانک مرکزی دروغ گویی میرحسین موسوی درباره میزان تورم فعلی کشور برملا شد.
میرحسین موسوی کاندید احزاب سه قلوی کارگزاران، مشارکت و مجاهدین دوشنبه شب در به اصطلاح مناظره خود با کروبی ضمن هتاکی و توهین به رئیس جمهور کشورمان با نشان دادن جدولی از بانک مرکزی مدعی شد میزان واقعی نرم تورم 25درصد است. این ادعای موسوی در کمتر از 24 ساعت و توسط همان بانک مرکزی تکذیب شد.
بهمنی رئیس کل بانک مرکزی در همین رابطه اعلام کرد نرخ تورم در اردیبهشت 88 به 15درصد رسیده است.
وی حتی برای آنکه خیال دروغگویان اصلاح طلب را راحت کرده باشد تاکید کرد اگر توانستید در  آمار بانک مرکزی درباره تورم اشکالی وارد کنید من استعفا می دهم.
علاوه بر رئیس کل بانک مرکزی، رئیس مرکز آمار دولت اصلاحات نیز که از هم حزبی های موسوی است آمار ارائه شده توسط رئیس جمهور کشورمان را صحیح دانست و تاکید کرد تردیدی در آمار ارائه شده رئیس جمهور وجود ندارد.
حمیدرضا نواب پور عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی و رئیس مرکز آمار ایران در دولت اصلاحات در گفت وگو با فارس درباره آمار ارائه شده توسط مرکز آمار در دولت نهم گفت: این آمارها صحیح بوده و به این سادگی نیست که تعریف ها تغییر کند.
نواب پور افزود: مرکز آمار نمی تواند آمارها را تغییر دهد و در اصل اطلاعات هیچ گونه تردیدی وجود ندارد.
علاوه بر این، مرکز پژوهش های مجلس نیز با انتشار گزارشی رسمی نشان داد که موسوی برای کسب کرسی ریاست جمهوری به هر شیوه ای از جمله دروغ بافی های پی درپی و نادیده گرفتن آمار مراکز رسمی کشور متوسل می شود.
مرکز پژوهش های مجلس که در طی سال های گذشته اغلب گزارش های انتقادی نسبت به دولت نهم منتشر کرده است در گزارش اخیر خود اعلام کرد پایین ترین متوسط نرخ تورم پس از انقلاب در دولت احمدی نژاد طی سال های 84 تا 87 و با رقم 51/15درصد بوده است.
در این گزارش رسمی متوسط تورم در هشت ساله دولت سازندگی 8/22درصد اعلام شده که این رقم متوسط براساس روش معتبر میانگین هندسی محاسبه شده است.
براساس این گزارش، نرخ تورم در سالهای 68 تا 75 به ترتیب
4/17 درصد، 9 درصد، 7/20 درصد، 4/24درصد، 90درصد، 2/35  درصد، 4/49 درصد و
2/23 درصد اعلام شده است.
مرکز پژوهش های مجلس متوسط تورم در دولت اصلاحات را 53/15درصد اعلام کرده است که پایین تر از متوسط تورم در دولت سازندگی و بالاتر از متوسط تورم در دولت نهم است.
نرخ تورم در سالهای 76 تا 83 نیز به ترتیب3/17 درصد،
1/18درصد، 1/20درصد،
6/12درصد، 4/11درصد،
8/15درصد، 6/15درصد و
2/15درصد اعلام شده است.
مرکز پژوهشهای مجلس نرخ تورم سالانه در سالهای 84 تا 87 را به ترتیب 4/10درصد،
9/11درصد، 4/18درصد و
4/25درصد اعلام کرد و متوسط تورم در این دولت را
51/15درصد برآورد کرده است.
گفتنی است دکتر محمود احمدی نژاد رئیس جمهور کشور در مناظره های اخیر با اشاره به گزارش مراکز رسمی کشور همچون بانک مرکزی اعلام کرده بود که نرخ تورم در کشور رو به کاهش بوده و در مقطع اردیبهشت ماه گذشته به 15درصد رسیده است اما رقبای انتخاباتی وی به ویژه موسوی تلاش کردند بدون اشاره به آمار سال 88 یکسره به آمار شش ماه پیش استناد کرده و بدین طریق رئیس جمهور را متهم به دروغ گویی نمایند. اما انتشار گزارش مراکز رسمی آماری کشور درباره نرخ تورم خصوصاً بانک مرکزی نشان داد که دکتر احمدی نژاد صادقانه با مردم سخن گفته و مدعیان قانون گرایی و صداقت برخلاف ادعای خویش و با توسل به آمار ناقص به اتهام زنی و تخریب دکتر احمدی نژاد پرداخته اند. 

منبع : راسخون


 

سه شنبه نوزدهم 3 1388

به عنوان مثال سایت آینده که از حامیان جدی جناب آقای هاشمی رفسنجانی هستند، در یک گاف عجیب، علی رغم تلاش برای رفع اتهامات وارده به جناب آقای هاشمی، ناخواسته ادعای دکتر احمدی نژاد را پیرامون ارسال پیغام «سقوط دولت ظرف شش ماه » توسط جناب آقای هاشمی برای پادشاهان یکی از کشورهای منطقه، تأیید نمود.
در مناظره برگزار شده بین دکتر احمدی نژاد و مهندس موسوی، اتفاقات غیر قابل انتظاری رخ داد که بسیاری از بینندگان تلویزیونی، فکر رویداد چنین اتفاقاتی را نمی کردند. دکتر احمدی نژاد داین مناظره سخنانی به زبان آورد که مدت هاست به افکار عمومی وعده گفتن آن ها را می زد و جناح اصلاح طلب نیز با دیده پوزخند به آن می نگریست، اما در این مناظره ورق برگشت و پوزخند زنان به شوک زدگان و طعنه خوردگان به پوزخند زنان این ماجرا تبدیل شدند، این شوک به حدی بر این افراد گران تمام شد که به نظر می رسد تا کنون قدرت تجزیه و تحلیل و تفکر آنان به شدت، تحت تأثیر قرار گرفته است و هنوز محافل پشت پرده هم نتوانستند اثرات این شوک را برطرف نمایند. به عنوان مثال سایت آینده که از حامیان جدی جناب آقای هاشمی رفسنجانی هستند، در یک گاف عجیب، علی رغم تلاش برای رفع اتهامات وارده به جناب آقای هاشمی، ناخواسته ادعای دکتر احمدی نژاد را پیرامون ارسال پیغام برای پادشاهان یکی از کشورهای منطقه از جانب جناب آقای هاشمی رفسنجانی تأیید نمود.
سایت آینده در تیتر خبری با عنوان« در گفت‌وگوی سرپایی هاشمی و احمدی‌نژاد چه گذشت؟» برای توضیح عکس های منتشر شده پیرامون گفتگوی دکتر احمدی نژاد و آقای هاشمی با یکدیگر در مراسم سالگرد ارتحال امام آورده است:« بنابر این گزارش، رئیس مجلس خبرگان رهبری در جملات کوتاهی، از رئیس جمهور بابت دروغگویی و تهمت زدن به وی در مناظره دیشب گلایه کرده است. ظاهرا هاشمی در این گفت‌وگوی سرپایی به دو محور دروغها، یکی در مورد پیغام سقوط احمدی نژاد ظرف شش ماه به پادشاه عربستان و دیگری سازماندهی مخالفان احمدی‌نژاد توسط وی که در مناظره دیشب مطرح شد، اشاره کرده است.»
اما نکته آن است که جناب آقای دکتر احمدی نژاد در مناظره اصلا سخنی از این که این پیغام به پادشاه کدامین کشور فرستاده شده است نزده است!!! و ایشان تنها این جمله را بیان نمود که: « در همان اوایل این دولت، آقای هاشمی پیغامی برای یکی از این پادشاهان حاشیه خلیج فارس فرستاد که شما نگران نباشید ظرف شش ماه این دولت ساقط می شود » 
این سایت حامی با چنین گاف بزرگی دو نکته را روشن نمود: 
اول آن که چنین اتفاقی روی داده است 
دوم این که آن کشور حاشیه خلیج فارس که در سخنان دکتر احمدی نژاد آمده است کشور عربستان است!!
البته، ما پیرامون صحت یا عدم صحت چنین خبری اطلاعی نداریم و لذا صرفا به نقل قول می پردازیم. اما آن چه مشخص است این است که چنین گافی از سوی یکی از رسانه های خبری حامی آقای هاشمی قطعا دارای چنین نتیجه گیری خواهد بود. به هر حال ما امیدواریم که انتخابات و مسائل حاشیه ای آن منافع ملی کشور را هیچ گاه در معرض خطر قرار ندهد.
در این میان نکته ای که به نظر می رسد آن است که وارد کردن چنین ضربه ای از جانب دکتر احمدی نژاد به برخی، قوه فکر و تحلیل این افراد را تحت تأثیر قرار داده و نوعی از شتابزدگی در مواضع و گفتارهای آنان به روشنی مشهود است، امری که نشان از پیروزی دکتر احمدی نژاد در مناظره با مهندس موسوی دارد. : 
اول آن که چنین اتفاقی روی داده است 

 

سه شنبه نوزدهم 3 1388

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اعلام کرد: هیچ‌گونه مدرکی دال بر تایید مدرک دکتری زهرا رهنورد در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری وجود ندارد.

به گزارش راسخون از  فارس، روابط عمومی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اعلام کرده است: زهرا رهنورد حداقل در فاصله سال‌های 73-71 ضمن اینکه کارمند تمام وقت دانشگاه تهران بوده است، در سه رشته کارشناسی ارشد "پژوهش هنر " دانشگاه تهران، کارشناسی ارشد "علوم سیاسی " و دکترای "علوم سیاسی " در دانشگاه آزاد به طور همزمان مشغول به تحصیل بوده است. که مدارک تحصیلی سه گانه وی موجود است. بنابراین، وزیر وقت علوم پاسخ دهند چرا در زمانی که پرونده خانم زهرا رهنورد جهت ارتقای علمی در هیئت ممیزی وزارت مطرح شده، موارد مربوط به همزمانی تحصیل در سه رشته و در دو مقطع تحصیلی اصلا مورد توجه قرار نگرفته است.
در ادامه آمده است: شاید در قانون، تحصیل همزمان در دورشته دانشگاه آزاد و دانشگاه دولتی منع قانونی نداشته باشد، اما آیا می‌توان همزمان در سه رشته تحصیلی و در دو مقطع تحصیلی درس خواند و همچنین کارمند تمام وقت دانشگاه تهران هم بود. تنها در روند ارتقای اعضای هیئت علمی در مرحله استادیاری و دانشیاری است که مدرک تحصیلی دکتری مورد بررسی قرار می‌گیرد و در مقام ارتقاء از دانشیاری به استادی مبنای هیات ممیزه مرکزی، پرونده تشکیل شده قبلی برای ایشان است. زیرا همواره فرض بر این است که در مراحل قبلی مدرک دکتری بررسی شده و نیازی به بررسی مجدد نیست. بنابراین، موارد مطرح شده در قبل بایستی توسط دو وزیر قبلی، معین و توفیقی در بررسی پرونده ایشان لحاظ می‌شد که این اتفاق نیفتاده است.
منبع : راسخون
يکشنبه هفدهم 3 1388
X