دسته
برندگان دومین رقابت وبلاگ نویسان تبیانی
لينكدوني
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 292798
تعداد نوشته ها : 773
تعداد نظرات : 134
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان
جام جم آنلاین: کامران دانشجو با تاکید بر اینکه تمام تمهیدات لازم برای برگزاری یک انتخابات با نشاط و پرشکوه فراهم شده است ،اظهار داشت: مردم اگر تخلفی دیدند بدون هیچگونه درگیری باید گزارش کنند چرا که به هیچ عنوان اجازه داده نمی‌شود که شعبه اخذ رای به اغتشاش و یا درگیری کشیده شود.

به گزارش خبرگزاری فارس،‌ کامران دانشجو رئیس ستاد انتخابات کشور صبح امروز پنجشنبه در نشست خبری با خبرنگاران با تاکید بر اینکه تمام تمهیدات لازم برای برگزاری یک انتخابات با نشاط و باشکوه فراهم شده است، اظهار داشت: من همین جا از هواداران نامزدها به خاطر شور و نشاطی که ایجاد کرده‌ و رقابت را در صحنه عمل بروز دادند همچنین از ستادهای انتخاباتی نامزدها به دلیل همکاری خوبی که تا این لحظه با ستاد انتخابات کشور داشتند و نیز از مردم شریف که با وجود برخی مزاحمت‌هایی که گهگاه تبلیغات انتخاباتی برایشان ایجاد کرده بود، تحمل کرده‌ و صبوری به خرج داده‌اند، تشکر می‌کنم.

وی همچنین ضمن تشکر از نیروی انتظامی به دلیل عملکردش در طول مدت تبلیغات انتخاباتی نامزدها اظهار داشت: نیروی انتظامی تمامی فعالیت‌ها را در این مدت صبورانه مدیریت کرد که به اعتقاد من هم از طرف طرفداران نامزدها و هم از سوی مجریان و ناظران انتخابات جای قدردانی دارد.

 تعدادی از فعالیت‌ها با قانون تطابق نداشت

رئیس ستاد انتخابات کشور با اشاره به اینکه در طول این مدت تعدادی از فعالیت‌ها با قانون تطابق نداشت، اما سیاست ستاد انتخابات کشور و نیروی انتظامی ، مدیریت موضوع و نه برخورد با آن بود افزود: علت این امر اولا این بود که نشاط و همچنین رقابت را در عرصه انتخابات یک مسئله لازم می‌دانستیم که بایستی وجود داشته باشد و از طرف دیگر نمی‌خواستیم احیانا به دست رسانه‌های استکباری بهانه‌ای بیفتد تا صحنه‌هایی را مستمسک قرار داده و بخواهند از آن سوء استفاده کنند.

دانشجو با اشاره به اینکه تبلیغات انتخاباتی از 8 صبح امروز پنجشنبه عملا ممنوع است،‌ اظهار داشت: من دیروز این موضوع را عرض کردم و نیروی انتظامی نیز این هشدار را داده است چرا که کلا فضای انتخابات و برگزاری انتخابات با فضای تبلیغات متفاوت است و باید هم اینگونه باشد. چه آنکه در فضای تبلیغات برخی فعالیت‌ها به دلایلی که گفتم قابل اغماض بود اما قانونگذار فضای تبلیغاتی را با فضای انتخابات متفاوت دیده و به همین دلیل 24 ساعت قبل از اخذ رای اعلام می‌کند. تبلیغات به طور کل ممنوع است و علت آن نیز این است که فضا باید تغییر کند.

در فضای انتخابات مردم نیاز به آسودگی، آرامش و طیب خاطر دارند

دانشجو با اشاره به اینکه در فضای برگزاری انتخابات مردم نیاز به یک آسودگی، آرامش و طیب خاطر داشته و باید از حقوق شهروندی خود به نحو احسن استفاده کنند، تصریح کرد: معمولا این گونه است افرادی که از خانه برای رای دادن بیرون می‌آیند، قاعدتا انتخاب خود را انجام داده اند لذا نیاز به آرامش، آسودگی خاطر و عدم مزاحمت دارند، ضمن اینکه نماد تبلیغاتی در مسیر نیز نمی‌تواند در رای آن فرد تاثیرگذار باشد و البته اگر هم بخواهد تاثیر بگذارد آن تاثیر منفی است چرا که می‌داند تبلیغات ممنوع بوده و این کار عملا یک تبلیغ منفی برای نامزد مورد نظر فرد تبلیغ کننده است بنابر این هواداران به هیچ عنوان نباید در آن روز تبلیغی له یا علیه یک کاندیدا داشته باشند و باید به حقوق مردم و حق آرامش آنها احترام بگذارند و مطمئن باشند اثر این احترام به مراتب بیشتر و بهتر از اثر آن تبلیغات است.

وی تاکید کرد: البته اگر تبلیغی برای یک کاندیدا از سوی فردی دیده شود حتما نیروهای انتظامی مقتدرانه با آن برخورد می‌کنند.

رئیس ستاد انتخابات کل کشور با اشاره به اینکه ستاد انتخابات و نیروی انتظامی تصمیم گرفته‌اند که در دوران تبلیغات مدارا کنند اظهار داشت: اما از 8 صبح امروز پنجشنبه تا پایان روز انتخابات و اعلام نتیجه و بعد از آن کاملا اراده بر این است که اعمال قانون شود لذا خواهش ما این است که حتی طرفداران متعصب نیز مراقبت کنند تا جایی به درگیری کشیده نشود واحیانا هیچ کدام مصداق این فرمایش مقام معظم رهبری نشوند که اگر کسی به دنبال ایجاد درگیری بود یا خائن است یا بسیار غافل. ضمن اینکه عوامل اجرایی قانون نیز می‌دانند که با این تخلفات چه کار کنند.

دانشجو در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه افرادی که در شعب اخذ رای در پای صندوق‌ها هستند، همه می‌بایست کارتی داشته باشند که به سینه آنها الصاق شده اظهار داشت: این افراد عبارتند از نماینده فرماندار که مدیریت آن مجموعه و شعبه اخذ رای را بر عهده دارد، 5 نفر منتخب هیئت اجرایی که امور اجرایی مانند مهر کردن شناسنامه، تعرفه نویسی، چک کردن شناسنامه و ... را به عهده دارند و همچنین تعدادی به عنوان ناظرین شورای نگهبان که کارشان نظارت بر امور اجرایی بوده و اگر مسئله‌ای را ببینند با نماینده فرماندار شور کرده، به تصمیم می‌رسند و آن را اجرایی می‌کنند ضمن اینکه در هر شعبه اخذ رای محافظین شعبه و محافظین صندوق حضور دارند چرا که این صندوق امانتی است که بایستی حفظ شود.

وی با بیان اینکه رای گیری از 8 صبح روز جمعه 22 خرداد آغاز می‌شود و قانون پیش‌بینی کرده است که مدت 10 ساعت ادامه یابد، اظهار داشت: بعد از این مدت بر اساس درخواست فرمانداری و صلاحدید وزیر کشور میزان وقت اعلام شده قابلیت تمدید دارد اما می‌بایست در هر صورت تا ساعت 24 روز جمعه رای‌گیری تمام شود.

رای دهندگان کارت ملی همراه داشته باشند

رئیس ستاد انتخابات کشور با تاکید بر اینکه کسانی که برای رای دادن در شعب اخذ رای حاضر می‌شوند بایستی حتما شناسنامه خود را به همراه داشته باشند افزود: بدون شناسنامه از هیچ کس رای اخذ نمی‌شود لذا اگر شناسنامه عکس‌دار هم نبود بایستی فرد شناسنامه خود را همراه داشته باشد ضمن اینکه توصیه می‌کنیم افراد کارت ملی خود را نیز به همراه داشته باشند چرا که کارها را سهل می‌کند و ما می‌توانیم گزارش‌گیری‌های مرتب و منظم‌تری داشته باشیم و این گزارش‌ها را به مردم ارائه کنیم.

دانشجو با بیان اینکه توصیه ما به مردم عزیز آن است که از همان صبح به شعب اخذ رای آمده و زمان رای دادن خود را به انتهای وقت رای‌گیری موکول نکنند، تصریح کرد:‌ در انتهای وقت رای‌گیری ازدحام صورت گرفته و خودشان با مشکلات روبرو می‌شوند و ما این مشکلات را در اکثر انتخابات داشته‌ایم ولی امیدواریم در انتخابات پیش رو اینگونه نباشد.

وی در ادامه توصیه‌های خود به مردم تصریح کرد: افرادی که توانایی نوشتن ندارند با افرادی که به آنها مطمئن هستند تشریف بیاورند تا این افراد برایشان رای مورد نظر آنان را بنویسند.

دانشجو با بیان اینکه مردم خودشان بهترین ناظرین هستند افزود: همه عزیزانی که به شعب اخذ رای تشریف می‌آ‌ورند و یا در اطراف این شعبه‌ها حضور دارند، خواهش می‌کنیم که اگر خلافی می‌بینند بلافاصله به نماینده فرماندار و یا به ناظر گزارش کنند و فرقی نمی‌کند که این تخلف از سوی چه کسی صورت گرفته باشد یعنی حتی اگر تخلف از طرف عوامل اجرایی یا عوامل نظارتی و یا نماینده کاندیداها باشد، مردم به عنوان بهترین ناظرین می‌توانند با گزارش خود ما را در امر برگزاری انتخابات یاری کنند.

رئیس ستاد انتخابات کشور با اشاره به اینکه مردم در شهرستان‌ها می‌توانند گزارش‌های خود را به فرماندار آن شهرستان اطلاع دهند اظهار داشت: فرمانداری‌ها یک شماره تلفن اعلام می‌کنند تا اگر مردم تخلفی را از عوامل اجرایی، یا هواداران کاندیداها و یا از هر کسی دیدند آن را در ابتدا به نماینده فرماندار و سر ناظر و اگر مشکل حل نشد، از طریق شماره تلفن مذکور به فرماندار اطلاع دهند.
دانشجو تاکید کرد: همچنین شماره تلفن 88990011 نیز در اختیار شهروندان است تا از طریق آن گزارش‌های خود را به ستاد انتخابات کل کشور اطلاع دهند و همچنین مردم می‌توانند با سایت وزارت کشور مرتبط شده و تخلفات را گزارش کنند.

مردم رفتار عوامل اجرایی و همچنین رفتار و کردار هواداران کاندیداها را زیر نظر داشته باشند

وی ضمن توصیه به مردم برای زیر نظر داشتن دقیق رفتار و کردار عوامل اجرایی و همچنین رفتار و کردار هواداران کاندیداها و نماینده نامزدها اظهار داشت: مردم اگر تخلفی دیدند بدون هیچگونه درگیری باید گزارش کنند چرا که به هیچ عنوان اجازه داده نمی‌شود که شعبه اخذ رای به اغتشاش و یا درگیری کشیده شود.

رئیس ستاد انتخابات کشور با بیان اینکه نباید هیچ تعرفه‌ای خارج از جایگاه شعب اخذ رای وجود داشته باشد خاطرنشان کرد: اگر مردم چنین موردی را مشاهده کردند بلافاصله آن را اطلاع دهند.

دانشجو ادامه داد: اگر مردم تبلیغ له یا علیه نامزد توسط عوامل اجرایی و یا نماینده کاندیدا و یا از طرف یک گروه سازمان یافته مشاهده کردند آن را به سرعت گزارش کنند. چرا که این خود مردم هستند که در وهله اول از آرای خود صیانت کرده و به ما برای نظارت در امر انتخابات کمک می‌کنند.

نوشتن رای توسط عوامل اجرایی برای افرادی دیگر ممنوع است

وی همچنین با تاکید بر اینکه نوشتن رای توسط عوامل اجرایی برای افرادی دیگر ممنوع است، از مردم خواست تا در صورت مشاهده چنین صحنه‌ای حتما گزارش دهند.

دانشجو ادامه داد:‌نماینده نامزدها نیز نمی‌توانند برای کسی رای بنویسند و اگر چنین صحنه‌ای مشاهده شد مردم بلافاصله اطلاع دهند ضمن اینکه تعرفه‌ها باید توسط منشی‌ها نوشته شود و هیچ کس دیگر نباید در این امر دخالت کند.

رئیس ستاد انتخابات کشور همچنین با بیان اینکه شناسنامه بعد از رای‌گیری حتما بایستی مهر شده و از هیچ کس بدون شناسنامه رای گرفته نمی‌شود،‌اظهار داشت:‌در صورت مشاهده تخلف در این مورد نیز مردم بلافاصله باید موضوع را اطلاع دهند. ضمن اینکه مردم در هنگام مشاهده دخالت نماینده نامزد انتخاباتی در امور اجرایی نیز موضوع را گزارش کنند چرا که نماینده نامزدها حق دخالت در هیچ یک از امور شعب را ندارند.

دانشجو همچنین با توصیه به مردم برای گزارش دادن تخلف در صورت رویت حضور عوامل اجرایی و یا نماینده نامزدها در شعب اخذ رای به همراه نماد تبلیغاتی کاندیداها خاطرنشان کرد: نماد تبلیغاتی هم مشخص است و ما نمی‌توانیم خود را گول بزنیم لذا مچ‌بند، پیشانی‌بند، پارچه‌رنگی، نشانه روی کت و یا هر گونه نماد تبلیغاتی دیگر چه از طرف عوامل اجرایی و چه از طرف نماینده کاندیداها ممنوع است البته ما همه تمهیدات را انجام داده‌ایم که این کارها اتفاق نیفتد.

برای اولین بار امکان حضور نماینده کاندیداها در ستاد انتخابات کشور فراهم است

رئیس ستاد انتخابات کشور با اشاره به اینکه برای اولین بار امکان حضور نماینده کاندیداها در ستاد انتخابات کشور فراهم شده است اظهار داشت: در این خصوص نیز نامه‌هایی به ستادهای انتخاباتی کاندیداها ارسال شده است.

وی همچنین افزود: تاکنون 110 هزار کارت ویژه نمایندگان کاندیداها برای حضور در شعب اخذ رای صادر شده و فرمانداری ها همچنان در حال صدور کارت هستند.

رئیس ستاد انتخابات کشور تعداد کل صندوق‌های اخذ رای در کشور را 45 هزار و 713 صندوق اعلام کرد و افزود: 14 هزار و 258 صندوق سیار نیز وجود دارد که براساس قانون کاندیداها می‌توانند در تمامی شعب اخذ رای اعم از ثابت و سیار نماینده داشته باشند.

پنج شنبه بیست و یکم 3 1388
جام جم آنلاین: کشور عزیزمان ایران ، امروز روزهای حساس و پرهیجانی را سپری می‌کند ، هیجان و شور و شوق انتخابات ریاست ‌جمهوری حال و هوای زیبایی به چهره ایران عزیز داده است.

در هر جمعی از کوچک و بزرگ بحث انتخاباتی داغ داغ است ، انگار بهار دیگری در راه است و برگ سبز دیگری از دفتر سرسبز انقلاب عزیز در حال ورق خوردن است.

مسلما مجادله تبلیغی بین کاندیداها و طرفداران آنها نوعی هیجان و شادی ناشی از جذابیت و زیبایی این حرکت انقلابی (انتخابات) است وهمه یکسو در جهت نیل به هدف آرمانی که همان آرمانی که همان حفظ عزت و سربلندی انقلاب عزیز است در تکاپو هستند.

اما در کنار این موضوع مهم، امنیت انتخابات بحث مهم دیگری است و با توجه به حساسیت امر، کاندیداها و آحاد افراد جامعه بایستی از اعمال و حرکاتی که نظم و امنیت انتخابات را با خدشه مواجه می‌سازد خودداری نمایند تا انتخابات با زیبایی هر چه تمام‌تر برگزار و از جمع صالحین منتخب شورای محترم نگهبان، فرد اصلح انتخاب و این مسوولیت بزرگ و طاقت‌فرسا را به دست گیرد.

اعمال و حرکات معارض با امنیت انتخابات ریاست‌جمهوری تحت عنوان جرایم انتخاباتی در قانون انتخابات ریاست‌جمهوری مصوب 5/4/64 مجلس شورای اسلامی تصریح واحصا گردیده است که مطابق بارز آن عبارتند از: انجام هرگونه فعالیت تبلیغی از تاریخ اعلام رسمی اسامی نامزدها له یا علیه نامزدهای ریاست جمهوری از میز خطابه نماز جمعه و یا هر وسیله دیگری که جنبه رسمی و دولتی دارد و فعالیت کارمندان در ساعات اداری و همچنین استفاده از وسایل و سایر امکانات وزارتخانه‌ها و ادارات، شرکت‌های دولتی و موسسات وابسته به دولت و نهادها و موسساتی که از بودجه عمومی استفاده می‌کنند و همچنین در اختیار گذاشتن وسایل و امکانات مزبور ممنوع بوده و مرتکب مجرم شناخته می‌شود.

الصاق اعلامیه، عکس، پوستر، هرگونه آگهی تبلیغاتی بر روی علائم راهنمایی و رانندگی، تابلوی بیمارستان‌ها، تابلوی مدارس و سایر موسسات آموزشی دولتی و وابسته به دولت ممنوع بوده و مامورین نیروی انتظامی در صورت مشاهده چنین مواردی متخلفین را جلب و به منظور تعقیب قانونی به مقامات قضایی تحویل می‌دهند. شهرداری‌ها و بخشداری‌ها هم باید نسبت به الحاق چنین اوراقی اقدام نمایند.

همچنین پاره کردن و محو آگهی یا پوسترهای تبلیغاتی نامزدهای انتخابات که در محل‌های مجاز نصب و الصاق گردیده باشد در مدت و زمان قانونی تبلیغات جرم و قابل مجازات است.هتک حرمت و حیثیت کاندیداها توسط همدیگر و یا طرفداران آنها ممنوع و جرم می‌باشد. هر گونه آگهی و آثار تبلیغاتی باید قبل از شروع اخذ رای از محل شعبه ثبت‌نام و اخذ رای توسط اعضای شعبه محو گردد.

مطبوعات و نشریات حق ندارند از سه روز قبل از اخذ رای آگهی یا مطالبی علیه کاندیداها درج کنند یا مطالبی بنویسند که دال بر انصراف گروه یا اشخاص از نامزدهای معین باشد.هرگونه ایجاد رعب و وحشت در جریان انتخابات چه از طریق بیانیه و شب‌نامه و چه از طریق سلاح گرم و سرد جرم و در صورت عدم صدق محاربه مرتکب به 74 ضربه شلاق و تا 2 سال حبس محکوم می‌گردد.

صفر خاکی
قاضی دادسرا

 

چهارشنبه بیستم 3 1388
فرمانده نیروی انتظامی:
پلیس از 8 صبح فردا قاطعانه با تخلفات و تجمعات برخورد می‌کند
جام جم آنلاین: فرمانده نیروی انتظامی گفت: از ساعت 8 صبح فردا پنجشنبه با پایان یافتن زمان تبلیغات کاندیداها تا پایان زمان رأی‌گیری پلیس از اجتماعات و تجمعات جلوگیری خواهد کرد و اگر کسانی بخواهند شادی کنند باید مراکزی را برای خودشان با کسب مجوز قانونی انتخاب کنند.

به گزارش خبرگزاری فارس، سردار اسماعیل احمدی مقدم در تشریح اقدامات پلیس برای تأمین امنیت انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری، افزود: جلسات متعددی با ستادهای انتخاباتی داشتیم و نکات لازم را به آنها گوشزد کرده‌ایم.پلیس تمهیدات لازم برای تأمین امنیت انتخابات پیش بینی کرده است و با اقدامات به موقع و خوب توانستیم امنیت مدرن را به نمایش بگذاریم.

وی اظهار داشت: گستردگی، شور و هیجان و نشاط بالایی که در صحنه انتخابات وجود دارد و تاکنون حواشی قابل قبولی داشتیم و هواداران ستادهای انتخاباتی همکاری و همیاری خوبی با پلیس داشته و دارند.

فرمانده نیروی انتظامی گفت: معمولاً در نیمه‌های شب راهبندان، ترافیک و بعضی ناهنجاری‌ها در گوشه و کنار داشتیم که بخشی از آن اجتناب ناپذیر است و مردم به دستور پلیس تمکین می‌کنند.

سردار احمدی مقدم افزود: با اقدامات اتخاذ شده‏، خوشبختانه صحنه انتخابات بسترهای لازم را برای یک رقابت کاملاً سالم فراهم کرده و از طرفی آستانه تحمل مردم نسبت به گذشته افزایش یافته و به سادگی با یکدیگر درگیر نمی‌شوند.

فرمانده نیروی انتظامی گفت: زمانی که ستاد انتخابات کشور پایان تبلیغات کاندیداها را اعلام کرد، تبلیغات کاندیداها و طرفداران آنها ممنوع شده و هرگونه فعالیت انتخاباتی تخلف است و پلیس قاطعانه با متخلفان برخورد می‌کند.

سردار احمدی‌مقدم افزود:‌ فضای امنیتی انتخابات بسیار خوب است و پلیس یکی از سخت‌ترین مأموریت‌های خودش را تمرین و تجربه می‌کند.

فرمانده نیروی انتظامی گفت: از ساعت 8 صبح روز پنجشنبه با پایان یافتن زمان تبلیغات کاندیداها تا پایان زمان رأی‌گیری پلیس از اجتماعات و تجمعات جلوگیری خواهد کرد و اگر کسانی بخواهند شادی کنند باید مراکزی را برای خودشان با کسب مجوز قانونی انتخاب کنند. 

 

چهارشنبه بیستم 3 1388
کدخدایی:
کاندیداها می‌توانند در ستاد نظارت بر انتخابات نماینده داشته باشند
جام جم آنلاین: سخنگوی شورای نگهبان ضمن اعلام آغاز به کار ستاد نظارت بر انتخابات کشور گفت: کاندیداها می توانند برای اطمینان بیشتر در روز اخذ رای ، هر کدام یک نماینده در ستاد نظارت بر انتخابات کشور داشته باشند.

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان پیش از ظهر امروز چهارشنبه در مراسم آغاز به کار ستاد نظارت بر انتخابات کشور در جمع خبرنگاران اظهار داشت: شورای نگهبان در راستای اعمال وظایف نظارتی خود و به منظور انجام نظارت دقیق بر انتخابات ریاست جمهوری دهم امروز ستاد نظارت بر انتخابات کشور را افتتاح کرد.

وی افزود: همکاران ما از امروز با استانهای مختلف و دفاتر روستایی و شهرستانی ستاد نظارت بر انتخابات ارتباط خواهند داشت و از نزدیک بر روند برگزاری انتخابات نظارت خواهند کرد و اگر در این راستا شاهد شکایت یا تخلفی باشند با مرکز تماس می گیرند و پس از بررسی در نهایت نتیجه اعلام خواهد شد.

کدخدایی تاکید کرد که علاوه بر دفاتر استانی، شورای نگهبان این تماس‌ها را محدود به آنها نکرده و مردم نیز می توانند در راستای انجام نظارت بهتر بر انتخابات با ما در تماس باشند و اگر مطلبی را شاهد بودند به ما اعلام کنند تا در شورای نگهبان بررسی شود.

سخنگوی شورای نگهبان درباره مدت فعالیت ستاد نظارت بر انتخابات کشور یاد آوری کرد که اگر انتخابات ریاست جمهوری دهم به دور دوم کشیده نشود، ستاد نظارت بر انتخابات کشور تا دو روز بعد از برگزاری انتخابات فعال خواهد بود.

وی ادامه داد: تفاوت کار ستاد نظارت بر انتخابات کشور با دوره های قبل این است که به منظور ایجاد اطمینان بیشتر برای ناظران و مردم و برای بیان اینکه شورای نگهبان کار نظارتی خود را به خوبی انجام می دهد، علیرغم اینکه در قانون موضوعی برای ما مقرر نشده است، از نامزدها و روسای ستاد انتخاباتی آنان دعوت کرده‌ایم که از ستاد نظارت بر انتخابات کشور بازدید به عمل آورند و حتی در این راستا می توانند یک نماینده در روز اخذ رای در ستاد نظارت داشته باشند.

کدخدایی در پایان درباره مشارکت مردم در این دوره از انتخابات خاطر نشان کرد: به نظر می رسد با توجه به نظر سنجی ها مشارکت بسیار بالایی در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری داشته باشیم، مطمئنا مردم در روز رای گیری حماسه ای دیگر خواهند آفرید.

 

چهارشنبه بیستم 3 1388
اولین بیانیه هیات مرکزی انتخابات:
مجریان و ناظران در انتخابات دخالت نکنند
جام جم آنلاین: هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات دهمین دوره ریاست‌جمهوری د‌ر ‌اطلاعیه‌ شماره یک خود تاکید کرد که رأی مردم به عنوان «امانت» در اختیار «مجریان» و «ناظرین» انتخابات است و هیچ یک از آنها با هر گرایش و سلیقه ای که دارند نباید گرایش و سلایق خود را در امر اجرا و نظارت انتخابات دخالت دهند.

به گزارش خبرگزاری مهر ، متن اطلاعیه چنین است:

«وَ لایَجْرِ مَنَّکُمْ شَنَئانُ قَوْمٍ عَلی اَلّا تَعْدِلوا اِعْدِلو هُوَ اَقْرَبُ لِلْتَّقْوی»

در آستانه برگزاری انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران، ملت شریف و بزرگوار خود را آماده می کنند تا با شرکت هرچه بیشتر در این انتخابات وظیفه دینی و ملی خود را همچون گذشته به انجام برسانند و موجب عزت و اقتدار کشور شوند.

به همین مناسبت به منظور پاسداری از حقوق ملت، حفظ جوانب بی طرفی، دقت در سلامت هرچه بیشتر در برگزاری انتخابات نکاتی را خدمت مردم شریف، مجریان و ناظران پرتلاش به عرض می رساند:

1- برگزاری انتخابات سالم در این کشور اسلامی از نعمت های الهی است که با تلاش، مجاهدت و شهادت بهترین فرزندان مؤمن این ملت بزرگوار حاصل گردیده و اجرای درست آن باعث استحکام هرچه بیشتر نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و اتحاد همه آحاد ملت عزیز خواهد شد و دقت در رعایت حدود قانون و شرع توسط همکاران محترم در بخش «اجرا» و «نظارت» مایه مباهات، عزت و سربلندی برای کشور بقیه الله الاعظم ارواحنا فداه را فراهم خواهد کرد.

2- گزارشات رسیده حاکی است، عده ای در تلاشند با سیاه نمایی و القائات ناصواب، سلامت این انتخابات باشکوه را زیر سؤال برده تا ضمن شکاف در اتحاد و همبستگی ملت عزیز، به اهداف از پیش تعیین شده خود برسند، لذا به منظور خنثی کردن توطئه های دشمنان آگاه و جلوگیری از هرگونه آسیب های احتمالی، همه را به رعایت قانون و شرع در انجام وظیفه دعوت می نمائیم. بدیهی است ناظران همه تلاش خود را جهت جلوگیری از هر نوع تخلف در برگزاری انتخابات بکار خواهند برد.

3- باستناد ماده (73) قانون انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران، مقامات اجرائی و نظارت حق تبلیغ «له» یا «علیه» هیچ یک از داوطلبان انتخاباتی را نخواهند داشت و تخلف از این قانون جرم محسوب می شود.

4- رأی مردم به عنوان «امانت» در اختیار «مجریان» و «ناظرین» محترم است و هیچ یک از آنها با هر گرایش و سلیقه ای که دارند نباید گرایش و سلایق خود را در امر اجرا و نظارت انتخابات دخالت دهند که ورود به این امر از امور خلاف شرع، اخلاق و قانون بوده و مستوجب مجازات اخروی و دنیوی است.

«اَلّلهُمَّ اِنّا نَرْغَبُ اِلَیْکَ فی دَوْلَةٍ کَریمَةٍ تُعِزُّ بِهَا الْاِسْلامَ وَ اَهْلَهُ وَ تُذِلُّ بِهَا الْنِّفاقَ وَ اَهْلَهُ». والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته.

هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات
دهمین دوره ریاست جمهوری

 

چهارشنبه بیستم 3 1388
X